Главная

Популярная публикация

Научная публикация

Случайная публикация

Обратная связь

ТОР 5 статей:

Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия

Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века

Ценовые и неценовые факторы

Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка

Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы

КАТЕГОРИИ:






Робота над текстовою задачею (завдання 4) 1 страница




Повторення складових частин задачі. Запис короткої умови задачі на дошці.

— Скільки було слив на першому блюдці?

— Що сказано про друге блюдце?

— Як дізнатися, скільки слив було на другому блюдці?

— Яку дію використали? Чому?

— Запис розв’язання в зошиті.

5 + 4 = 9 (с.)

— Повідомте відповідь задачі.

Творча робота над задачею

— Замініть в умові слово більше словом менше.

— Як змінилося розв’язання задачі?

Пальчикова гімнастика

Ми писали, ми писали,

А тепер усі дружно встали,

Ніжками потупали,

Ручками поплескали,

Потім пальчики стиснемо;

Сядемо й писати почнемо.

4. Самостійна робота (завдання 5)

1 варіант — 1-й рядок;

2 варіант — 2-й рядок.

5. Робота з геометричним матеріалом (завдання 6)

— Виміряйте довжину відрізка.

— Накресліть відрізок, на 6 см довший.

6. Задача для кмітливих

У білочки 6 сироїжок і 3 маслюки. 5 грибів вона віддала їжаку. Яку найменшу кількість сироїжок міг одержати їжак?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 6.

— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше за інше?

— Що сподобалося на уроці?

— Чи з усіма завданнями впоралися?

У вас на столі лежать смайлики. Виберіть, будь ласка, той, що відповідає вашому настрою.

Веселий. Урок сподобався: я впорався з усіма завданнями. Я задоволений собою.

Сумний. Завдання на уроці виявилися занадто складними. Мені потрібна допомога!


Урок 65.

Тема. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 6. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ І ПОРІВНЯННЯ ЗАДАЧ

Мета: закріплювати обчислювальні навички додавання і віднімання в межах 6; вправляти учнів у розв’язуванні задач на знаходження суми й на збільшення числа на кілька одиниць; розвивати самостійність у роботі, математичне мовлення; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

2. Математичний диктант

· Число 3 збільшити на 5.

· Число 9 зменшити на 6.

· До 4 додати 6.

· Від 10 відняти 2.

· На скільки 3 менше 4?

· На скільки 7 більше 6?

Взаємоперевірка робіт.

3. Гра «Математичний футбол»

На дошці — малюнок воріт з цифрами 6; 5; 4. У футбол грають три команди учнів. Учням пропонують м’ячі з прикладами. Потрібно їх покласти у свої ворота.

5 + 1 10 – 5 3 + 1 10 – 4 10 – 6 3 + 2 8 – 3 4 + 2 8 – 4

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.69)

1. Розв’язування і порівняння задач

Завдання 1

— Щоб накреслити відрізок, спочатку відміряли 5 см, а потім 3 см.

— Скільки всього сантиметрів відміряли?

— Як дізналися? Яку дію використали?

Завдання 2

— Чому дорівнює довжина першого відрізка? Що відомо про другий відрізок? Як знайти довжину другого відрізка? Яку дію використали?

Висновок. Що спільного в цих задачах? Чим відрізняються задачі?

— Ви бачите, що зовсім різні за умовою задачі можуть розв’язуватися однаково. Дією додавання розв’язують задачі, у яких є питання «Скільки всього?», і так само задачі, у яких необхідно знайти число, яке на кілька одиниць більше від іншого числа.

Фізкультхвилинка

Завдання 3. Складання і розв’язування задач за малюнками підручника

Звернути увагу дітей на те, що фігурна дужка означає питання «Скільки всього?».

2. Робота над текстовою задачею

Завдання 5

— Скільки в Олі зошитів у клітинку? Скільки зошитів у лінійку? Скільки всього зошитів? Якою дією розв’язали задачу?

3. Вправа з логічним навантаженням

Завдання 4. Складання і розв’язування задачі

Вчитель на дошці записує коротку умову до задачі.

Було — 9 шматочків шоколаду

Залишилося — 6 шматочків шоколаду

З’їли —?

— З’їли більше чи менше, ніж залишилося?

— Як дізналися? Яку дію виконали?

4. Самостійна робота

1 варіант 2 варіант

7 – 6 + 4 3 + 6 – 2 9 + 1 – 6 2 + 5 – 6

9 – 4 + 4 8 – 4 + 6 3 + 6 – 5 9 – 4 + 2

8 – 1 – 5 6 – 6 + 2 7 – 1 – 4 5 – 5 + 3

Пальчикова гімнастика

5. Робота в групах. Розв’язування задач

1-ша група — про машини, 2-га група — про цукерки, 3-тя група — про чашки.

Перевірка складених задач.

Було — 8 Приїхало — 6 Залишилося —? Було — 9 З’їли — 6 Залишилося —? Стояло — 6 Розбилося — 1 Залишилося —?

6. Вправа з логічним навантаженням (завдання 6)

В однієї мавпи 6 бананів, а в другої — 4.

— Що їм треба зробити, аби бананів у них стало порівну?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 6.

— Яку дію виконаємо, якщо в задачі стоїть питання «Скільки всього?»;

«Скільки залишилося?».

— Оцініть свою роботу на уроці смайликом.


 

Урок 66.

Тема. ВПРАВИ Й ЗАДАЧІ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ. КРУГОВІ ПРИКЛАДИ

Мета: формувати в учнів навички швидких обчислень у межах вивчених таблиць; розвивати самостійність у роботі, математичне мовлення; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Хто швидше добіжить?»

Біля дошки — 3 команди.

9 – 5 8 – 4 10 – 5

7 – 5 10 – 5 8 – 5

4 + 5 6 + 3 5 + 4

10 – 5 8 – 5 9 – 5

2 + 5 3 + 5 1 + 5

2. Усна лічба

Розв’язування кругових прикладів. Завдання 4 (с. 70).

3. Самостійна робота

— Розв’яжіть тільки ті приклади, які записані 3 + 6 – 5

7 – 6 + 4 8 + 2 – 4

10 – 3 – 3 6 – 6 + 0

— Перевірка робіт.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 70)

Завдання 1. Повторення складу числа 7

— Якими монетами можна дати 7 копійок?

Складання і запис різних прикладів, що зображують склад числа 7.

7 = 5 + 2

7 = 5 + 1 + 1

7 = 2 + 2 + 2 + 1

7 = 2 + 2 + 1 + 1 + 1 і т. п.

Учитель звертає увагу дітей на те, що склад числа можна записувати не лише у вигляді суми двох доданків, а й у вигляді кількох доданків.

Фізкультхвилинка

2. Гра «Магазин» (складання і розв’язування задачі за короткою умовою)

Завдання 2

— Повторіть складові частини задачі.

— Що означає поняття «на... дорожчий?»

— Скільки коштує рулет? Як дізналися?

— Чому використали дію додавання?

3. Складання і розв’язування задачі за даними таблиці

Завдання 3

— Придумайте свою задачу, використовуючи дані таблиці.

Один з учнів повідомляє умову задачі, яку він склав.

— Якою дією розв’яжемо задачу? Чому?

— Запишіть розв’язання в зошит.

— Повідомте відповідь.

4. Самостійна робота

Завдання 6

1 варіант— 1-й рядок;

2 варіант— 2-й рядок.

Пальчикова гімнастика «Кошик»

Долоні повернути до себе, пальці переплести. Великі пальці утворюють ручку «кошика».

В ліс я з кошиком іду

І гриби туди кладу.

Т. Момот

5. Складання і розв’язування задачі за малюнком

Завдання 6

— Скільки глечиків з медом на полицях?

— Скільки в тумбочці?

— Яке питання поставимо до задачі?

— Як дізнатися, скільки глечиків з медом у тумбочці?

— Яку дію використали? Чому?

6. Задача для кмітливих

Завдання 7

Колоду розпиляли на 6 частин. Скільки разів її пиляли?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Яку дію виконуємо в задачі, якщо є слова «скільки залишилося?»

— Яку дію виконуємо в задачі, якщо є слова «на... менше»?

— Якщо вам було легко, намалюйте сонечко.

— Якщо вам було складно, намалюйте хмарку.


 

Урок 67.

Тема. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 7. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ОСТАЧІ. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ

Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання числа 7; формувати в учнів уміння розв’язувати задачі на знаходження остачі; розвивати самостійність під час роботи, математичне мовлення; виховувати акуратність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Усна лічба. Гра «Мовчанка»

2. Гра «Знаки загубилися»

5 + 2 * 7 4 * 8 – 4 6 – 2 * 8

9 * 4 + 3 6 + 1* 8 3 + 2 * 1

2. Розв’язування віршованих задач

- Шість веселих рогачів В труби вигравали. Ще два з трубами прибігли. Скільки разом стало? (8)   - Руки вгору підніміть, Пальці швидко полічіть. Зліва п’ять і справа п’ять. Скільки разом? Як сказать? (10)   - Під дубочком п’ять грибочків, Під сосною їх чотири. Скільки разом? Полічили? (9)   - Дві синички, гарні пташки, на вербі сиділи, П’ять подружок-щебетушок раптом прилетіли, Скільки на вербі синиць? Полічи веселих птиць. (7)

— Розставте відповіді в порядку зростання.

— Яке число найбільше? Яке — найменше?

— Назвіть «сусідів» числа 8.

— Назвіть число, попереднє числу 10.

— Назвіть число, наступне числу 7.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Повторення складу числа 7

— З яких чисел складається число 7?

2. Каліграфічна хвилинка

Письмо цифри 7.

3. Робота за підручником (с. 71)

Завдання 1

Складання таблиць додавання і віднімання числа 7. Запис таблиць у зошит.

— Прочитайте відповіді кожної таблиці.

— Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

— Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.

Фізкультхвилинка

4. Первинне закріплення. Розв’язування прикладів з коментуванням

Завдання 2

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПРОДОВЖЕННЯ РОБОТИ

ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.71)

1. Гра «В іграшковому магазині»

Завдання 3

— Хто яку іграшку хоче в подарунок?

— Що вибере хлопчик? (М’яч)

— Що вибере дівчинка? (Ляльку)

2. Робота над текстовою задачею на знаходження остачі. Запис у зошиті

Завдання 4

Учитель читає задачу.

— Скільки сніжинок вирізав хлопчик?

— Скільки сніжинок він подарував однокласникам?

— Про що запитується в задачі?

— Як дізнатися, скільки сніжинок залишилося у хлопчика?

— Яку дію використали? Чому?

3. Усне обчислення значень виразів

Завдання 5

— Випишіть вирази, значення яких дорівнює 9.

Пальчикова гімнастика

Ми писали, ми писали,

Наші пальчики втомились.

Наші пальчики струснемо,

І писати знову почнемо.

4. Самостійна робота

— Вставте пропущені числа.

5. Завдання для кмітливих

Завдання 6

— Які 2 фігури треба переставити, щоб однакові фігури не стояли поряд?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 7.

— Яку дію виконаємо, якщо в задачі стоїть питання «Скільки залишилося»?


 

Урок 68.

Тема. ВПРАВИ Й ЗАДАЧІ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 7.

ПОРІВНЯННЯ ЧИСЛОВИХ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ

Мета: закріплювати обчислювальні навички додавання і віднімання в межах 7; вчити учнів складати задачі за малюнком і коротким записом, порівнювати два вирази; розвивати увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Усна лічба. Гра «Мовчанка»

2. Математичний диктант

Число 6 збільшити на 3.

- 3 плюс 7.

- 10 мінус 2.

- 7 зменшити на 5.

- На скільки 6 більше 4?

- На скільки 7 менше 9?

Взаємоперевірка робіт.

3. Гра «Хто швидше?»

Біля дошки — три команди. Учні виправляють помилки. Яка команда виконала завдання швидше і правильно, та і виграла.

2 + 7 = 10 3 + 7 = 9 1 + 7 = 9

9 – 5 = 3 9 – 6 = 1 10 – 4 = 5

4 + 4 = 3 10 – 7 = 2 8 – 6 = 3

8 – 7 = 2 1 + 7 = 9 2 + 7 = 4

3 + 7 = 9 9 – 7 = 3 10 – 7 = 2

4. Робота за індивідуальними картками

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 72)

1. Різницеве порівняння чисел

Завдання 1

— Скільки всього копійок у Михайлика? а в Марійки?

— У кого більше грошей? На скільки копійок?

— Як дізналися?

Фізкультхвилинка

2. Складання задачі за малюнком і коротким записом

Завдання 2

— Скільки жолудів у Лесі?

— А скільки у Тараса?

— Як дізнатися, скільки жолудів у Тараса?

— Яку дію використали? Чому?

3. Обчислення довжини відрізка

Завдання 3

Пояснення вчителя

— Відрізок складається з двох частин.

— Чому дорівнює довжина першої частини? (2 см)

— Чому дорівнює довжина другої частини? (7 см)

— Фігурна дужка і знак питання — це питання задачі.

— Чому дорівнює довжина всього відрізка?

4. Розв’язування прикладів

Завдання 4

1-йі 2-й стовпчики— з коментуванням, 3-й стовпчик— самостійно.

Пальчикова гімнастика «Кулька»

Долоні торкаються одна одної. Коли «надимаємо кульку», долоні розводимо, торкаються лише кінчики пальців. Коли повітря виходить з «кульки», долоні повертаються у вихідне положення.

Надимаємо ми кульку:

кулька кругла і товста.

Як повітря з неї вийде,

буде кулька знов худа.

Т. Момот

5. Порівняння числових значень виразів. Запис у зошит

Завдання 5

— Порівняйте вирази: 5 + 2 8 – 2.

— Міркуйте так: 5 + 2 = 7, а 8 – 2 = 6. 7 > 6, тому 5 + 2 > 8 – 2.

6. Робота з геометричним матеріалом

Завдання 6

— Покажіть на малюнку 8 трикутників.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 7.

— Що означає вираз «на... менше?»

— Оцініть свою роботу смайликом.


 

Урок 69.

Тема. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ 8 І 9. ЗАДАЧІ ТА ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ. ПОРІВНЯННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. КРУГОВІ ПРИКЛАДИ

Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання й віднімання чисел 8 і 9; удосконалювати обчислювальні навички учнів; розвивати увагу, мислення; виховувати уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Хто швидше?»

Дівчатка розв’язують приклади білого зайчика, хлопчики — приклади сірого зайчика.

Перевірка робіт.

2. Усне розв’язування задач. (Робота з числовим віялом)

- У Марійки було 3 рожевих стрічки і 2 жовтих. Скільки всього стрічок було у Марійки?

- На годівниці сиділо 2 синички і 7 горобців. На скільки більше було горобців, ніж синичок?

- У гості до Галинки завітало 7 друзів. Вона поклала на стіл 5 ложок і 7 виделок. Скільки ложок ще необхідно покласти?

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Повторення складу чисел 8 і 9

— З яких чисел складаються числа 8; 9?

2. Каліграфічна хвилинка

Написання цифр 8; 9. «Конкурс красунь».

3. Робота за підручником (с. 73)

Складання таблиць додавання й віднімання (за малюнками білих і синіх квадратиків у підручнику). Запис таблиць у зошит.

— Прочитайте відповіді кожної таблиці.

— Затуліть лінійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.

— Затуліть лінійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.

Фізкультхвилинка

4. Первинне закріплення

Завдання 2

Розв’язування прикладів з коментуванням.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПРОДОВЖЕННЯ РОБОТИ ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.73)

1. Складання і розв’язування задачі за малюнком

Завдання 3

— Скільки прикрас лежало на столі?

— Що сказано про прикраси у скриньці?

— Як дізнатися, скільки прикрас було в скринці?

— Яку дію обрали? Чому?

— Запишіть розв’язання в зошит.

— Повідомте відповідь.

2. Робота з геометричним матеріалом

Завдання 5

— Виміряйте довжину першого відрізка.

— Виміряйте довжину другого відрізка.

— Як дізнатися, на скільки перший відрізок довший за другий?

— Накресліть відрізки. Надпишіть їх довжину.

— Запишіть розв’язання. (10 – 8 = 2)

3. Робота над текстовою задачею

Завдання 4

— Прочитайте задачу.

Учитель на дошці записує коротку умову до задачі.

Було — 5 грн і 5 грн

Витратила — 8 грн

Залишилося —?

— Повторіть основні частини задачі за короткою умовою.

Задачу розв’язують усно. Учні пояснюють вибір дій для розв’язання

задачі.

Фізкультхвилинка

4. Усне розв’язування кругових прикладів

Завдання 6

5. Вправа з логічним навантаженням

Завдання 7

— Скільки дітей вишикувалося?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання чисел 8 і 9.

— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого?


 

Урок 70.

Тема. ЗАДАЧА НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ 1–10

Мета: формувати навички обчислень у межах вивчених таблиць; розвивати вміння

розв’язувати задачі вивчених видів, увагу, мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Математичний диктант

y 1-й доданок — 5; 2-й доданок — 3. Чому дорівнює сума?

- Знайдіть суму чисел 6 і 4.

- На скільки 5 більше 4?

- На скільки 7 менше 9?

- До якого числа після додавання 8 дістанемо 8?

- До 3 додати стільки ж. Чому дорівнює сума?

- Число 7 збільшити на 2.

- Число 4 зменшити на 3.

— Як дізнатися, на скільки одне число більше або менше від другого?

— Як називаються числа при додаванні?

2. Розв’язування прикладів

— Виберіть тільки ті приклади, у яких є додавання і віднімання числа 7.

— Запишіть їх у зошит і розв’яжіть.

9 + 1 10 – 7 8 + 1 6 + 2

4 + 5 10 – 6 9 – 7 1 + 7

7 + 2 8 – 7 3 + 7 5 + 3

3. Гра «Зоопарк»

На дошці записані числа 2; 5; 7; 9; 1; 4; 6; 8; 3; 10.

Учитель вивішує малюнки тварин з прикладами: 2 – 1 — тигр; 7 – 5 — кенгуру; 3 + 3 — лисиця; 3 + 0 — вовк; 3 + 1 — ведмідь; 4 + 1 — зебра; 9 – 2 — олень; 4 + 4 — жирафа; 6 + 3 — лев; 8 + 2 — слон.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота з демонстраційним матеріалом

Учитель виставляє 5 червоних яблук ліворуч, а праворуч — 2 жовтих, але жовті яблука затулені смужкою паперу, на якому написаний знак питання.

Учитель починає пояснення:

— Дівчинка зібрала всього 7 червоних і жовтих яблучок. Червоних яблучок 5 (показує). Скільки жовтих яблучок зірвала дівчинка?

— 7 яблучок — це яблука якого кольору? (5 червоних і жовті.)

— Якщо ми від усіх яблук заберемо червоні (знімає їх), то які залишаться?

(Жовті)

— Як ще можна дізнатися, скільки жовтих яблучок? (7 – 5 = 2)

— Перевіримо! (Знімаємо смужку паперу, під якою дійсно 2 жовтих яблучка.)

Фізкультхвилинка

2. Робота за підручником (с. 74)

Первинне закріплення. Завдання 1. Знаходження невідомого доданка

— Складіть та обчисліть вираз для знаходження довжини другого відрізка.

Пояснення вчителя. Другу частину можна знайти, якщо від цілого відрізка відняти першу частину, тобто від 9 см відняти 2 см.

— Чому дорівнює довжина другої частини?

— З яких частин складається відрізок? (Із 2 см і 7 см.)

— Це можна перевірити дією додавання: 2 + 7 = 9.

— У цій задачі була відома сума — 9 см і перший доданок — 2 см. Необхідно знайти другий доданок.

— Якою дією ми його знаходимо? (Дією віднімання.)

Висновок. Щоб знайти невідомий доданок, необхідно від суми відняти ві-домий доданок.

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Задачі на знаходження невідомого доданка

Завдання 2

— Скільки фішок біля торбинки зліва?

— Скільки всього фішок? Де решта?

— Як дізнатися, скільки фішок у торбинці? (10 – 6 = 4)

— Запишіть розв’язування задачі. Якою буде відповідь?

Завдання 3

— Розгляньте малюнок праворуч.

— Складіть за ним задачу про кубики та самостійно розв’яжіть її.

— Прочитайте розв’язання і повідомте відповідь.

Пальчикова гімнастика «Вертоліт»

Пальці обох рук (окрім указівних і великих) переплітаються. Указівні пальці торкаються подушечками. Великими пальцями виконувати кругові рухи.

Вертоліт, вертоліт

Вирушає у політ.

Швидко лопаті крути

І лети, лети, лети.

Т. Момот

2. Збільшення і зменшення числа на кілька одиниць

Завдання 4

Числа 4; 2; 6; 5; 7; 3 збільшити на 3, а потім зменшити на 2.

— Що означає вислів «збільшити на...»?

— Що означає вислів «зменшити на...»?

3. Самостійна робота

(див. Додаток на с. 23)

4. Завдання з логічним навантаженням (завдання 5)

— Чи може сума двох чисел дорівнювати одному з них?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Як називаються числа при додаванні?

— Як знайти невідомий доданок?

— Було 8 зошитів у клітинку і в лінійку. З них 5 — у клітинку. Скільки

було зошитів у лінійку?

ДОДАТОК ДО УРОКУ 70

Самостійна робота


Урок 71.

Тема. ЛІТР. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ. ЗАДАЧІ НА РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ ТА НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА

Мета: ознайомити учнів з одиницею вимірювання літром і практичним застосуванням

цієї одиниці вимірювання; формувати навички обчислень у межах вивчених таблиць, уміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, мислення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Хто швидше?»

2. Робота з дидактичним матеріалом

— Знайдіть суму і невідомий доданок.

3. Розв’язування прикладів

— Розв’яжіть лише приклади, у яких число 7 — це другий доданок.

1 + 7 7 + 2 7 + 3 0 + 7

7 + 0 2 + 7 7 + 1 3 + 7

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Вступна бесіда

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою величиною.

— Кому з вас доводилося в магазині купувати молоко, сік? Як виглядає упаковка, у якій продаються ці рідини? А в якій упаковці продається квас, газована вода?

— Як ви вважаєте, чи однакова кількість рідини міститься в тетрапакеті і в пластиковій пляшці? Чому? А ціна буде за ці упаковки однакова? А чи можна визначити, що буде коштувати дорожче, якщо кількість рідини, що вміщується у різних упаковках — різна? Як це можна дізнатися?

— Хто здогадався, з якою новою величиною — одиницею ємкості — ми сьогодні ознайомимося?

— Молодці, ви правильно здогадалися!

Тема нашого уроку: «Одиниця ємкості — літр».

— А як ви вважаєте, скільки в один літр вміщується рідини, якщо її вимірювати склянками? Давайте перевіримо.

2. Практична робота

Проведення досліду 1

Учень переливає воду з літрової банки в склянки.

— Скільки склянок для цього знадобиться? (5 склянок) Який можна зробити висновок?

Висновок: в одному літрі рідини міститься 5 склянок.

Проведення досліду 2

— Визначте, куди більше вміститься води — у каструлю чи в банку? (Ємкості однакової місткості.)

— Як це зробити? (Потрібно виміряти місткість каструлі й банки.)

До дошки виходять два учні з літровими банками й заповнюють каструлю й банку водою.

— Який висновок можна зробити?

Висновок: ці ємкості вміщають однакову кількість води.

Фізкультхвилинка

Проведення досліду 3

Учитель викликає двох учнів і просить одного наповнити каструлю літровою банкою, а другого — наповнити банку водою зі склянки.

Проблемна ситуація

— Що ж виходить: каструля й банка вміщали однакову кількість води, і раптом з’ясувалося, що ця кількість різна.

Висновок: місткість потрібно визначати однаковою міркою, а не різними.

— Вимірюють місткість посудин літрами (показ різних посудин літрової ємкості — скляної банки, мензурки, кухля).

— Згадайте, скільки літрових банок води вміщалося в каструлю й банку. (По 3)

— Отже, говорять: вони вміщають по 3 літри.

Слово літр скорочено пишуть так: л.

3. Проблемна ситуація

— Як ви вважаєте, чи однакова кількість меду й молока може вміститися у трилітровій банці? (Ні, не однакова кількість.)

— Чому? Адже ця ємкість може вмістити тільки три літри рідини.

— Звісно, справа в тому, якою за складом буде рідина. Якщо вона буде густа, то й місткість буде більше.

— Скільки літрів меду може поміститися в трилітрову банку? (У трилітрову банку може поміститися 4,5 кг меду.)

Висновок: різні за об’ємом посудини можуть вміщати різну кількість рідини, й однакові посудини за об’ємом теж можуть вміщати різну кількість рідини залежно від складу рідини (густоти).

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.75)

1. Складання і розв’язування задач на знаходження суми і на різницеве порівняння чисел

Завдання 2

— Скільки води в лійці? Скільки — у відрі? Скільки всього води в лійці і у відрі?

Завдання 3

— Скільки води в мисці? Скільки — у відрі?

— На скільки менше води в мисці, ніж у відрі?

2. Усне обчислення прикладів

Завдання 4

Фізкультхвилинка

3. Складання задач на знаходження невідомого доданка за малюнком

Завдання 4

— Скільки води в кухлі? А в каструлі?

— Скільки всього води в кухлі та каструлі?

— Як дізнатися, скільки води у каструлі? (7 – 2 = 5 (л))

— Запишіть розв’язання в зошит. Повідомте відповідь до задачі.

Аналогічно учні складають і розв’язують задачу за малюнком про бочку і каністру.

4. Гра «Ланцюжок»

Діти розподіляються на дві команди.

5. Завдання з логічним навантаженням

Завдання 5

У десятилітровій каністрі 7 л бензину. Скільки літрів бензину можна ще долити в цю каністру?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— З якою одиницею ємкості ми сьогодні ознайомилися?

— Що вимірюють літрами?

— Як знайти невідомий доданок?

— Як порівняти два числа?

— Молодці, діти! Ви добре попрацювали.

Урок 72.

Тема. ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ МІСТКОСТІ ПОСУДИНИ. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ. СКЛАДАННЯ І РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ОСТАЧІ

Мета:вчити учнів розв’язувати задачі з використанням одиниць вимірювання ємкості; формувати навички обчислень у межах вивчених таблиць, уміння розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, мислення; виховувати інтерес до математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Яке число заблукало?»

2. Усне складання та розв’язування задач за схемами

3. Гра «Порівняй не обчислюючи»

5 – 2 * 5 – 1 7 – 4 * 9 – 4 8 – 2 * 6 – 2

9 – 3 * 9 – 4 6 – 4 * 6 3 + 2 * 3 – 2

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.76)






Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:

vikidalka.ru - 2015-2024 год. Все права принадлежат их авторам! Нарушение авторских прав | Нарушение персональных данных