Главная

Популярная публикация

Научная публикация

Случайная публикация

Обратная связь

ТОР 5 статей:

Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия

Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века

Ценовые и неценовые факторы

Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка

Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы

КАТЕГОРИИ:






Робота над текстовою задачею (завдання 4) 3 страница




Урок 79.

Тема. УТВОРЕННЯ І НАЗВИ ЧИСЕЛ ДРУГОГО ДЕСЯТКА. ЛІЧБА В МЕЖАХ 20. ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКА

Мета: ознайомити учнів з утворенням і назвами чисел другого десятка; вдосконалювати обчислювальні навички під час розв’язування задач і прикладів у межах 10; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Усна лічба

Гра «Чарівні ланцюжки»

2. Гра «Парашутисти»

— Знайдіть місце посадки кожного парашутиста.

3. Робота за індивідуальними картками

4. Гра «Розшифруй слово»

— На дошці зашифроване слово. Розшифруйте його.

Діти виходять до дошки і вставляють відповіді і букви.

— Молодці! Жодного разу не помилилися.

— А тепер подивимося, яке слово в нас було зашифровано. (Успіх)

— Я бажаю вам успіху на уроці! Попереду нас чекає дивна країна. У цій країні ми дізнаємося, як утворюються і читаються числа від 11 до 20.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота з паличками для лічби

— Викладіть на парту 9 паличок. Як утворити наступне число?

— Покладіть до 9 паличок ще 1 паличку.

— Скільки тепер паличок?

— Як по-іншому назвати це число паличок?

— Зв’яжіть пучок з 10 паличок.

— Як утворити наступне число?

— Для цього покладіть 1 паличку на десяток. Скільки паличок стало? (11)

— Скільки десятків? (1 десяток)

— Скільки окремих паличок? (1)

— Отже, в числі 11 — 1 десяток і 1 одиниця.

— Покладіть на десяток ще паличку.

— Скільки паличок лежить на десятку? (2)

— Скільки всього паличок? (12)

— Скільки десятків і скільки окремих одиниць у числі 12? (1 дес. і 2 од.)

— Яке число іде за числом 12? (13)

— Як одержати число 13? (Узяти 1 десяток і 3 одиниці.)

— Скільки десятків і скільки одиниць у числі 13? (1 дес. і 3 од.)

І так далі — до 20.

2. Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 85)

Завдання 1

— Скільки білих квадратиків?

— Скільки блакитних?

— Як дізнатися, скільки всього квадратиків?

— Як утворилася назва числа 11? (Один на десять — одинадцять)

— Зверніть увагу, у назві числа вказується кількість одиниць.

— Порахуйте, скільки білих квадратиків і скільки блакитних?

— Скільки всього квадратиків?

— Прочитайте запис праворуч, як утворилася назва цього числа (два на десять - дванадцять) - і т. д. до 20.

— Діти, зверніть увагу, що в назвах чисел від 11 до 19 перша частина слова позначає число одиниць, а друга частина слова — це десять.

Назвіть «сусідів» чисел 16; 14; 17.

— Скільки десятків і одиниць у числі 18? 13?

— Скільки паличок лежить на десятку? (10)

— Скільки всього паличок? (20)

— Два десятки — це двадцять одиниць.

— Як ви вважаєте, чому останнє число назвали двадцять? (Це означає 2 рази по десять, або 2 десятки.)

— Які числа ідуть за числами 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18; 19; 20?

— Назвіть ці числа у зворотному порядку.

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над задачею (завдання 2)

— Що відомо про масу індички? А що про масу гуски?

— Повторіть запитання задачі.

— Яку дію використовуємо для розв’язування задачі? Чому?

— Запишіть розв’язання у зошити.

9 – 3 = 6 (кг)

Відповідь:маса гуски 6 кг. (Або короткий запис: 6 кг.)

2. Самостійна робота

10 – 6 10 – 7 + 3 8 * 4 – 4

10 – 4 9 + 1 – 5 6 – 3 * 4

— Перевіримо результати обчислень.

— Добре впоралися із завданням. Молодці!

Пальчикова гімнастика «Вертоліт»

Пальці обох рук (окрім указівних і великих) переплітаються. Указівні пальці торкаються подушечками. Великими пальцями виконувати кругові рухи.

Вертоліт, вертоліт

Вирушає у політ.

Швидко лопаті крути

І лети, лети, лети!

Т. Момот

3. Робота з геометричним матеріалом

Завдання 3

— Накресліть відрізок, довжина якого на 3 см менша від 10 см.

— Яка довжина першого відрізка?

— Як дізнатися довжину другого відрізка?

— Накресліть другий відрізок у зошиті.

4. Завдання з логічним навантаженням (завдання 4)

— Яке число загубилося?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Сьогодні на уроці ми ознайомилися з утворенням чисел другого десятка, їх назвами. Розвивали увагу, логічне мислення. Виховували акуратність, працьовитість.

— Яке завдання на уроці вам сподобалося і ви хотіли б його виконати знову?

— Діти, подивіться, у нас п’єдестал. На ньому три сходинки: 1 — тренуйся, 2 — добре, 3 — молодець.

Оцінивши свої знання, поставте себе на відповідну сходинку. (Діти виходять і ставлять кружечки.)

— Я рада тому, що в нас є діти, які працювали протягом уроку активно, допомагали мені і дали собі високу самооцінку.

— У нас є діти, які працювали добре.

— Є ті, хто ще прагне тренуватися в утворенні чисел.

— Ось цим ми і будемо займатися на наступному уроці.


 

Урок 80.

Тема. ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ ВІКУ ДІТЕЙ. ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ

Мета:навчати учнів утворювати числа із двох доданків, одне з яких — 10; формувати вміння порівнювати числа в межах 20, розв’язувати задачі на визначення віку, вміння будувати відрізки; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Ланцюжок»

— Продовжіть лічбу: від 1 до 13; від 3 до 16; від 19 до 2.

2. Математичний диктант

Число 5 збільшити на 2, отриманий результат збільшити на 1.

- Від 9 відняти 2, отриманий результат збільшити на 3.

- До 2 додати двічі по 4.

- Від 9 відняти двічі по 3.

- Записати число, яке стоїть перед числом 12.

- Записати число, яке іде за числом 17.

Задумане число збільшили на 10 і одержали 10. Яке число задумали?

Самоперевірка робіт.

3. Гра «Лисячий хвіст»

— Лисиця від мисливців тікала, сліди хвостом замітала. Так поспішала, що навіть наші математичні знаки повитирала. Відновіть рівності. Розставте правильно знаки.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Робота за підручником (с. 86)

Завдання 1

— Полічіть у кожній смужці окремо білі й голубі клітинки.

— Поясніть, як склали приклади.

2. Порівняння чисел (завдання 2)

— Обведіть у зошиті клітинки, як на малюнку.

— Полічіть клітинки в кожній парі смужок і порівняйте здобуті числа.

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розв’язування прикладів на знаходження невідомого доданка на основі знань про склад числа

Завдання 3

— Наприклад, 6 — це 4 і 2. Отже, у порожню клітку пишу 4. Одержую приклад 4 + 2 = 6.

2. Робота над задачею

Завдання 4

Читання задачі учнями. Повторення умови за питаннями вчителя.

— Скільки років Вадимові?

— Що відомо про Ольгу?

— Як дізнатися, скільки років Ользі? (8 + 2 = 10)

— Чому використали дію додавання?

— Запишіть розв’язання в зошит. Повідомте відповідь.

Пальчикова гімнастика

Ми ділили апельсин (ліва рука в кулачку, права її обхоплює),

Багато нас, а він — один.

Ця часточка — для їжака (правою рукою по черзі розтискаємо пальці на

лівій руці),

Ця часточка — для чижа,

Ця часточка — для кошенят,

Ця часточка — для каченят,

Ця часточка — для бобра,

А для вовчика лише шкоринка одна! (Струшуємо обидві кисті рук.)

3. Завдання з логічним навантаженням

Завдання 5

Читання задачі. Виділення структурних частин задачі. Під час аналізу задачі слід звернути увагу дітей на те, що якщо Микола на 2 роки старший від Олі, то Оля на 2 роки молодша від Миколи. Щоб дізнатися, скільки років Олі, треба 6 зменшити на 2.

— Запишіть розв’язання задачі в зошити.

4. Робота з геометричним матеріалом

Завдання 6

— Накресліть відрізок завдовжки 10 см.

— Як накреслити другий відрізок, якщо він на 4 см коротший? (10 – 4 = 6 (см))

— Накресліть другий відрізок і підпишіть його.

5. Задача для кмітливих

Троє друзів — Вітя, Сергій, Микола — розфарбовували малюнки олівцями трьох кольорів: червоним, синім, зеленим. Вітя розфарбовував не червоним і не синім олівцем, Микола — не синім. Яким олівцем користувався кожний з хлопчиків? (Вітя — зеленим, Сергій — синім, Микола — червоним.)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Назвіть наступне число до числа 11.

— Назвіть попереднє число до числа 14.

— Скільки місяців у році?

— Назвіть перший місяць року.

— Назвіть дванадцятий місяць року.

— Яке завдання сподобалося на уроці?

— Оцінивши свої знання, поставте себе на відповідну сходинку п’єдесталу.


 

Урок 81

Тема. ЛІЧБА В МЕЖАХ 20. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10. ВИМІРЮВАННЯ І ПОБУДОВА ВІДРІЗКІВ

Мета:формувати в учнів уміння лічити в межах 20; розвивати вміння розв’язувати приклади і задачі вивчених видів; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Хто швидше?»

2. Усна лічба. Робота з числовим віялом

— Скільки десятків у числах 15; 20?

— Покажіть число, яке на 1 менше від чисел 17; 13; 19.

— Покажіть число, наступне до чисел 18; 11; 15.

— Збільшіть на 1 числа 10; 12.

3. Самостійна робота (завдання 3, с. 87)

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 87)

Гра «Вправний стрілець» (завдання 1)

— За малюнком складіть і обчисліть вирази.

2. Утворення чисел другого десятка

Завдання 2

— Скільки синіх квадратиків ліворуч? Скільки білих?

— Скільки всього фігур? (12)

— Скільки в числі десятків? Скільки одиниць?

— Скільки синіх квадратиків праворуч? Скільки білих?

— Скільки всього фігур? (15)

— Скільки в числі десятків? Скільки одиниць?

— Яке число більше12 чи 15? Яке число менше?

Фізкультхвилинка

3. Робота з геометричним матеріалом

Завдання 4. Практичне розв’язування завдань

Учитель роздає дітям смужки завдовжки 10 см (смужки виготовлені з паперу в клітинку).

— Відріжте спочатку 4 см, а потім ще 3 см.

— Скільки всього сантиметрів відрізали? 4 + 3 = 7 (см)

— На скільки коротшою стала смужка? (на 7 см)

— Виміряйте довжину смужки.

— Накресліть подібний відрізок у зошиті.

Завдання 5

— Виміряйте довжину даного відрізка.

— Накресліть відрізок, на 2 см довший.

— Яку дію треба виконати, щоб дізнатися довжину другого відрізка? (10 + 2 = 12 (см))

Креслення відрізка в зошиті.

4. Самостійна робота

Пальчикова гімнастика «Черепашка»

Черепашки-костомашки

В теплій хатці проживають.

То висовують голівку,

То назад її ховають.

5. Задача для кмітливих

Завдання 6

— Знайдіть на малюнку 5 чотирикутників.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Полічіть від 11 до 20; від 20 до 11.

Гра «Магазин»

У магазині є зошити, лінійки, олівці, ручки. Зошит коштує 18 к., лінійка

13 к., ручка 17 к., олівець 12 к. У вас є монети: 10 к., 2 к., 5 к., 1 к.

— Які монети ви візьмете, щоб купити кожний із цих предметів?

— Молодці, ви добре працювали на уроці.

— Оцініть свою роботу на уроці смайликом.


 

Урок 82.

Тема. ДЕЦИМЕТР. ВИМІРЮВАННЯ ДОВЖИН ВІДРІЗКІВ. ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ

ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ В МЕЖАХ 10. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: ознайомити учнів з новою одиницею вимірювання — дециметром; розвивати вміння розв’язувати приклади і задачі вивчених видів; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

— Сьогодні ми вирушаємо в захоплюючу подорож.Звучить аудіозапис звуків моря.

— Що ви почули? (Шум моря, крики чайок, плескіт хвиль.)

— Хто здогадався, у яку подорож ми вирушаємо?

— Ми попливемо на чарівному кораблі, назву якого ви маєте розшиф-рувати.

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Усна лічба

7 + 3 6 – 4 8 + 0 10 – 5

2. Гра «Купівля квитків». Математичний диктант

Один учень працює за закритою дошкою.

Запишіть числа, що стоять між числами 8 і 11.

- 9 зменшіть на 3.

- Запишіть «сусідів» числа 8.

- Перший доданок 6, другий — 4. Чому дорівнює сума?

- На скільки 17 більше 10?

Взаємоперевірка робіт (9; 10; 6; 7; 9; 10; 7).

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Вступна бесіда

— З якими величинами ви вже знайомі? (Кілограм, літр, сантиметр)

— Назвіть одиниці вимірювання довжини. (Сантиметр)

— Послухайте історію одного капітана.

Капітан разом із сином гуляли на березі моря. Капітан нарахував 15 кроків, а його син — 25 кроків. Хто з них подолав більшу відстань?

Висновок: порівнювати не можна, мірки різні.

2. Постановка навчальної задачі. Мотивація навчальної діяльності

— Сьогодні ви продовжите ознайомлення з величинами. Ми звернемо свою увагу на довжину. Ознайомимося з новою, більшою одиницею вимірювання довжини. Ваше завдання — запам’ятати, як вона називається, вміти нею користуватися.

3. Постановка проблеми. Відкриття нових знань

Введення нової одиниці вимірювання. Робота в парах

— У вас на столі — дві смужки різної довжини: коротка і довга. Зараз ви будете працювати в парах. Один накладає мірку, інший відзначає межі вимірювання пальцем. Виміряйте довжину своєї парти.

— Хто з вас вибрав маленьку мірку?

— Якою міркою тут зручніше користуватися? (Більшого розміру.) Чому?

— Скільки таких міток містить довжина стола? Як ви міряли?

— Візьміть лінійку, виміряйте довжину маленької мірки. (1 см)

— Тепер візьміть мірки в 1 см і викладіть на довгу смужку, щільно прикладаючи одну до іншої.

— Скільки мірок в 1 см помістилося на цій смужці? (10)

— Отже, яка довжина смужки? (10 см)

— Заберіть маленькі мірки, перевірте, вимірявши лінійкою.

— Ми одержали нову, більшу одиницю вимірювання довжини.

— Як називають таку одиницю вимірювання?

— Ми одержали 1 дм. Дециметр з латинської decem— десять.

— Скільки сантиметрів містить одна нова мірка?

— Який бачите зв’язок? Що спільного? (Десяток — більша одиниця обчислення, а дециметр — більша одиниця довжини.)

1 дм = 10 см

1 дес. = 10 од.

— Ми впоралися з дуже складною роботою. Рушаємо далі!

4. Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 88)

Завдання 1

— Накресліть у зошитах відрізок завдовжки 1 дм.

— Скільки це сантиметрів?

Завдання 2

— Розгляньте відрізок. Виміряйте його довжину за допомогою моделей дециметра і сантиметра. Скільки разів уклався дециметр? (Один раз.)

— Ще раз можна укласти дециметр? (Ні, він не вміщається.)

— Чим можна виміряти частину відрізка, що залишилася? (Сантиметром)

— Скільки раз уклався сантиметр? (2 рази)

— Довжина цього відрізка 1 дм 2 см.

Учитель показує, як це записати. Потім діти креслять у зошиті відрізок цієї довжини: спочатку відкладають дециметр, а потім 2 рази по сантиметру, записують, чому дорівнює довжина відрізка.

Виконуючи завдання з використанням лінійки, діти встановлюють, скільки сантиметрів укладається у відрізку завдовжки 1 дм 3 см і т. ін.

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПРОДОВЖЕННЯ РОБОТИ ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.88)

Завдання 3

— Виміряйте відстань до м’яча від хом’ячка; від білочки.

— Хто ближче до м’яча? На скільки?

— Як дізналися? 6 – 5 = 1 (см)

— Як порівняти два числа?

Завдання 4

— Розв’яжіть приклади з коментуванням.

Завдання 5. Утворення двоцифрових чисел

— Покладіть 4 палички на десяток паличок. Скільки всього паличок?

— Скільки десятків та одиниць у цьому числі?

— Назвіть «сусідів» числа 14.

Самостійна робота (завдання 7)

— Вставте пропущене число.

1 варіант — 1-й рядок.

2 варіант — 2-й рядок.

Пальчикова гімнастика

Вправа з логічним навантаженням (завдання 6)

— Скільки ластівок залишилося на дротині?

— Поясніть, як ви міркували?

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— З якою одиницею вимірювання ми сьогодні ознайомилися?

— Які предмети зручно нею вимірювати.

 

 


 

Урок 83.

Тема. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ЗАДАЧІ ТА ВПРАВИ НА ЗАКРІПЛЕННЯ ПОНЯТЬ «ЛІТР», «САНТИМЕТР», «ДЕЦИМЕТР»

Мета: закріплювати знання учнів про величини; формувати вміння розв’язувати приклади і задачі вивчених видів; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Упізнай число»

— Яке число складається з: 1 десятка 2 одиниць; 1 десятка 5 одиниць; 1 десятка 8 одиниць; 1 десятка 9 одиниць; 2 десятків?

2. Розв’язування кругових прикладів

4 + 6 10 – 2 8 – 3 5 + 4 9 – 3 6 – 3 3 + 4 7 + 3

3. Розв’язування задач. Робота з числовим віялом

- Мама купила 2 десятки яєць. Одне яйце розбилося. Скільки яєць залишилося?

- Петрик купив 1 десяток ґудзиків і 4 ґудзики. Скільки всього ґудзиків купив Петрик?

- Марійка прочитала 10 сторінок книги, а Оленка — на 2 сторінки менше. Скільки сторінок прочитала Оленка?

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Вступна бесіда

— Які величини ми вже знаємо? (Довжина, маса, ємкість.)

— У чому вимірюють довжину? (У сантиметрах, дециметрах.)

— У чому вимірюють масу? (У кілограмах.)

— Чим вимірюють ємкість посуду? (У літрах.)

— Сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати і складати задачі, пов’язані з цими величинами.

2. Робота за підручником (с. 89)

Завдання 1. Складання і розв’язування задач за малюнками

— Скільки масла в каністрі? Скільки масла в пляшці?

— Скільки всього масла в каністрі і в пляшці?

— Як дізналися? 10 + 1 = 11 (л)

— Скільки молока в бідончику? Скільки в глечику?

— Скільки всього молока? 10 + 2 = 12 (л)

— Скільки води у відрі? Скільки у кружці?

— Скільки всього води? 10 + 3 = 13 (л)

Фізкультхвилинка

Завдання 2. Робота над текстовою задачею

Доцільно звернути увагу дітей на те, що в цій задачі є два питання. Учитель на дошці записує коротку умову задачі.

— Запишіть розв’язання в зошити. (6 + 1 = 7 (л))

— Поставте питання до задачі так, щоб розв’язання не змінилося. (Скільки

всього води в пляшці і в самоварі?)

— Запишіть розв’язання в зошити. (6 – 1 = 5 (л))

— Поставте питання до задачі так, щоб розв’язання не змінилося. (На скільки більше води в самоварі, ніж у пляшці?)

3. Творча робота над задачею

— Змініть умову задачі таким чином, щоб вона була пов’язана з одиницями маси, довжини.

· Мама купила 1 кг гречки і 5 кг борошна, а цукру — стільки, скільки гречки і борошна разом. Скільки кілограмів цукру купила мама?

· Висота стола — 10 дм, а стільця — 7 дм. На скільки дециметрів стіл вищий за стілець?

4. Самостійна робота

Пальчикова гімнастика

5. Продовження роботи за підручником (с. 89)

Завдання 3. Вимірювання довжини предметів. Порівняння довжин

— Чому дорівнює зріст мавпочки?зайчика?

— На скільки мавпочка вища за зайчика?

6. Завдання з логічним навантаженням

Завдання 4

— Хто чим вимірює відстань на малюнках праворуч?

— У давні часи відстань між предметами вимірювали не в сантиметрах і дециметрах, а по-іншому: кроками — так, як це робить мишеня; саженями (розвести руки в сторони) — так, як це робить білочка; п’ядями — як це робить ведмедик, тобто за допомогою долоні, кисті руки.

7. Завдання на визначення віку людини

Завдання 5

— Скільки років Олегу? Що відомо про його сестру?

— Прочитайте питання до задачі. Якою дією розв’яжемо задачу? Чому?

— Запишіть розв’язання в зошити. Повідомте відповідь.

Творча робота над задачею. Усні обчислення

— Замініть слово молодша словом старша. Що змінилось у розв’язанні

задачі?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чим вимірюють довжину? (Сантиметрами, дециметрами) Масу? (Кілограмами) Ємкість посуду? (Літрами)


 

Урок 84.

Тема. ЛІЧБА В МЕЖАХ 20. ПОБУДОВА ВІДРІЗКА ЗА ДАНОЮ ТЕКСТОВОЮ УМОВОЮ.

ВПРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ

Мета:формувати в учнів навички лічби в межах 20; вчити креслити відрізки за даною умовою; повторити спосіб додавання і віднімання частинами; вдосконалювати вміння розв’язувати приклади і задачі вивчених видів; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Усна лічба

— Полічіть від 11 до 20, від 20 до 10.

— Назвіть «сусідів» числа 16.

— Назвіть число, попереднє числу 18.

— Назвіть число, наступне числу 13.

— Яке число утвориться, якщо 14 збільшити на 1?

2. Обчислення виразів

— Знайдіть числові вирази, що містять дію віднімання. Обчисліть їх зна-чення. Підкресліть зменшуване.

5 + 3 7 – 1 10 – 10 9 – 5 1 + 6 10 – 9

3. Гра «Кращий стрілець»

4. Робота за індивідуальними картками

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 90)

Завдання 1

— Полічіть, скільки білих квадратиків у першому стовпці.

— Полічіть, скільки блакитних квадратиків у першому стовпці.

— Яке число вийшло?

— Скільки в цьому числі десятків? Скільки одиниць?

Аналогічно учні розглядають наступні стовпці. Числа записують у зошит.

2. Робота з геометричним матеріалом

Завдання 2

— Накресліть відрізок завдовжки 10 см.

— Другий відрізок — на 3 см довший від першого.

— Чому дорівнює довжина другого відрізка? (13 см)

— Як дізналися? Чому використовували дію додавання?

— 13 см — це 1 дм 3 см.

— Накреслимо цей відрізок у зошиті і підпишемо його довжину: 1 дм 3 см.

Фізкультхвилинка

3. Додавання і віднімання числа частинами

Завдання 4

5 + 4 7 – 4

— Як інакше можна додати і відняти число 4 частинами?

5 + 3 + 1 = 9 7 – 1 – 3 = 3

5 + 1 + 3 = 9 7 – 3 – 1 = 3

4. Складання і розв’язування задачі за малюнками

Завдання 6

— Що спільного в цих задачах? Чим вони відрізняються?

5. Самостійна робота

Завдання 3

1 варіант— 1-й рядок;

2 варіант — 2-й рядок.

Завдання 5

— Накресліть відрізок завдовжки 1 дм 1 см.

Зорова гімнастика

6. Логічна задача

На дереві сиділо 5 горобців і 3 синиці. 4 птаха полетіло. Чи був серед них хоча б один горобець?

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення прямої та зворотної лічби у межах 20.

— Оцініть свою роботу сонечком, якщо все зрозуміли на уроці.

— Намалюйте хмаринку, якщо виникли труднощі.


 

Урок 85.

Тема. ПОЗНАЧЕННЯ ЧИСЕЛ ДРУГОГО ДЕСЯТКА ЦИФРАМИ. ВИЗНАЧЕННЯ КІЛЬКОСТІ ДЕСЯТКІВ І ОДИНИЦЬ У ЧИСЛАХ. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ

Мета: вчити учнів читати числа другого десятка; розвивати вміння розв’язувати приклади і задачі вивчених видів; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Закінчи речення»

y 11 — це 10 і...

y 14 — це 10 і...

y 16 — це 10 і...

y 17 — це 10 і...

y 18 — це 10 і...

2. Гра «Упізнай число»

— Яке число складається з: 1 десятка 2 одиниць; 1 десятка 3 одиниць; 1 де-сятка 5 одиниць; 1 десятка 9 одиниць; з 2 десятків?

3. Розв’язування задач

· Мама купила 1 десяток груш і ще 3. Скільки всього груш купила мама?

· На столі лежать 1 десяток зошитів у клітинку, а в лінію — на 3 зошити менше. Скільки зошитів у лінію лежать на столі?

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.91)

1. Робота з паличками для лічби

Завдання 1

— Візьмемо 10 паличок і зв’яжемо їх у пучок.

— Скільки паличок у пучку? (10, або 1 десяток.)

— Запишемо це число за допомогою цифр.

— Якими цифрами запишемо число 10? (Число 10 ми записали цифрою 1, а так як одиниць немає, то на їхньому місці пишемо 0.)

— До 10 паличок додамо 1 паличку. Скільки стало паличок? (11, або 1 десяток і 1 одиниця.)

— Число 11 записуємо цифрами 1 і 1, де 1 — це десяток і 1 — це одиниця.

— До10 паличок додамо 3 палички. Скільки стало паличок? (13, або 1 десяток і 3 одиниці.)

— Число 13 записуємо цифрами 1 і 3, де 1 — це десяток і 3 — це одиниця.

— Візьмемо 2 пучки по 10 паличок. Скільки всього паличок? (20, або 2 десятки.)

— Число 20 записуємо цифрами 2 і 0, де 2 — це десятки, а одиниць немає, тому на їхньому місці ставимо 0.

2. Визначення кількості десятків і одиниць у числі

Завдання 2

— Полічіть окремі палички в кожному рядку.

— Скільки десятків паличок зв’язали в один пучок?

— Прочитайте двоцифрові числа. Що позначають цифри 1 і 2, записані на другому місці, якщо лічити справа наліво?

3. Читання чисел від 1 до 20

Завдання 3

— Порівняйте записи першого і другого рядка.

— Які числа записані в першому рядку? (Одноцифрові)

— Які числа записані в другому рядку? (Двоцифрові)

— Чим відрізняються числа першого рядка від чисел другого рядка?

(У числі 12 і 2 цифра 2 позначає кількість одиниць. Але в числі 12 є ще один десяток. Його позначають цифрою 1, яка записана на другому місці праворуч.)

Фізкультхвилинка

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Самостійна робота (завдання 4)

Самоперевірка за відповідями, записаними на дошці.

2. Складання і розв’язування задач за коротким записом

Пальчикова гімнастика

3. Завдання з логічним навантаженням

Завдання 5

— Доберіть такі числа і знаки дій, щоб рівності були правильними.

4. Гра «Хто швидше?»

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Як називаються числа, записані цифрами 1 і 9; 1 і 3; 2 і 0?

— Молодці, ви добре попрацювали на уроці.

— Оцініть свою роботу смайликом.


 

Урок 86.

Тема. ПИСЬМОВА НУМЕРАЦІЯ ЧИСЕЛ 11–20. НУМЕРАЦІЙНА ТАБЛИЦЯ. ЗАДАЧІ НА ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЛА І ВИРАЗУ

Мета:закріпити знання нумерації чисел у межах 20; вчити учнів записувати числа під диктування; формувати вміння розв’язувати приклади та задачі; розвивати кмітливість, виховувати акуратність, працьовитість.






Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:

vikidalka.ru - 2015-2024 год. Все права принадлежат их авторам! Нарушение авторских прав | Нарушение персональных данных