Главная

Популярная публикация

Научная публикация

Случайная публикация

Обратная связь

ТОР 5 статей:

Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия

Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века

Ценовые и неценовые факторы

Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка

Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы

КАТЕГОРИИ:






Робота над текстовою задачею (завдання 4) 7 страница




- Офтальмологічна пауза

- Розв’язування логічних задач

- У Петрика було 7 грн, а у Михайлика — 5 грн. Петрик купив олівець. Скільки коштує олівець, якщо у хлопчиків грошей залишилося порівну? (2 грн)

- У Кості і Сергійка порівну марок. Скільки марок Костя віддав Сергійкові, якщо у нього стало на 6 марок менше, ніж у Сергія? (3)

- У Люсі 3 цукерки, у Валі стільки ж. Люся віддала Валі 1 цукерку. На скільки цукерок стало більше у Валі? (На 2)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що на уроці було найцікавішим? найскладнішим?


 

Урок 108.

Тема. ПИСЬМОВА НУМЕРАЦІЯ: ЗАПИС ЧИСЕЛ У НУМЕРАЦІЙНІЙ ТАБЛИЦІ. ТАБЛИЦЯ ЧИСЕЛ ПЕРШОЇ СОТНІ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ І ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета: формувати в учнів уміння записувати числа першої сотні в нумераційній таблиці; розвивати обчислювальні навички, вміння порівнювати числа і вирази; розв’язувати задачі; виховувати допитливість.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розв’язування задач

Учитель читає задачу, а діти викладають квадрати або обводять клітинки в зошитах.

1) Мишко купив 5 зошитів у лінійку і 4 зошити в клітину. Скільки всього зошитів купив Мишко?

2) Мишко купив 9 зошитів. 6 зошитів він віддав сестрі. Скільки зошитів залишилося у Мишка? (6 будь-яких зошитів відсовують або закреслюють 6 квадратів.)

З’ясовують, чим цікаві ці дві задачі. Друга задача — ніби продовження першої, оскільки відповідь першої задачі входить до умови другої. У хлопчика було 12 марок, українських і зарубіжних — порівну. Скільки було українських і скільки зарубіжних марок?

— А якщо відомо, що українських марок було більше, ніж зарубіжних, то скільки могло бути тих і інших марок? (Учні розв’язують задачу підбором чисел у рівності:

2. Порівняння чисел

14 см і 4 дм

Порівнюючи 14 см і 4 дм, учні міркують так: 4 дм — це 4 десятки сантиметрів, або 40 см; 14 см менше, ніж 40 см, значить, 14 см менше, ніж 4 дм. Доцільно, виконуючи порівняння, показувати приблизну довжину порівнюваних відрізків.

3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Доповніть ряд двома–трьома числами.

2; 4; 6; 8;...

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за нумераційною таблицею

Використовуючи абак (нумераційну таблицю), пучки-десятки й окремі палички, спочатку повторюють письмову нумерацію чисел другого десятка: позначають цифрами число паличок (1 дес. 9 од., 2 дес.). Діти пояснюють, що означає в записі числа кожна цифра. Потім аналогічно працюють над числами, які більше 20: задають число паличками, а діти позначають число цифрами і, навпаки, задають число, позначене цифрами, а діти ілюструють їх паличками (39; 40; 45). При записуванні чисел діти під керівництвом учителя дають пояснення виду: «Число містить 2 десятки — цифра 2 повинна стояти на другому місці справа; число містить 4 одиниці — цифра 4 на першому місці справа. Читаю:

двадцять чотири. У числі 30 міститься 3 десятки, або 30 одиниць, нуль 101показує, що в числі 30 окремі одиниці відсутні». (Термін «одиниці 1(2) розряду» не вводиться.)

— Запишіть у таблицю числа: тридцять два, двадцять п’ять, сімнадцять, сімдесят, дев’яносто вісім, сто.

2. Робота за підручником (с. 116–118)

Завдання 49

— Виміряйте зображений відрізок. Накресліть відрізок на 2 см коротший.

Завдання 50

— Прочитайте задачу. Якого даного не вистачає?

— Яке запитання можна поставити до задачі?

— Доповніть задачу і розв’яжіть її.

У саду посадили 9 груш, а яблунь на... Скільки...?

Завдання 51

— Розгляньте таблицю. Що відомо? Що треба знайти?

Завдання 52

— Яке число записано в таблиці? Що означають у його записі цифри 2; 3?

Завдання 53

— Накресліть таку таблицю в зошиті. Запишіть до неї числа: двадцять сім, сорок п’ять, шістнадцять, шістдесят, дев’яносто дев’ять, сто.

Число сто записують так: 100.

Завдання 54

— Розгляньте таблицю чисел першої сотні. (Слід звернути увагу, що подібна таблиця є на першому форзаці підручника.)

— Прочитайте числа першого, другого, третього, четвертого і десятого десятків.

— Назвіть наступне і попереднє числа до 27; 50.

— Прочитайте всі числа, у яких число одиниць — 0.

Завдання 55

— Скільки у числі 42 десятків; одиниць?

— Збільшиться чи зменшиться число 23, якщо в ньому поміняти місцями

цифри? Чому?

Завдання 56

— Скільки яєць купила перша господарка?

— Що сказано про другу господарку?

— Що означає — на 2 десятки менше?

— Скільки штук яєць купила друга господарка?

— Замініть в умові слово менше словом більше. Що змінилось у розв’язанні?

Завдання 57. Загадка

Хто голівку свою влітку накриває і по 20 хустинок на голівці має? (Капуста)

Фізкультхвилинка

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Повторення нумерації

— Що означає кожна цифра у числі 90?

— Скільки у числі 82 десятків і скільки одиниць?.

— Яке число більше від 49 на 1; менше від 90 на 1?

— Запишіть 5 двоцифрових чисел. Збільшіть кожне з них на 1.

2. Розв’язування задачі

Мама купила 6 десятків огірків, а бабуся — на 1 десяток менше. Скільки десятків огірків купила бабуся?

На дошці — запис короткої умови задачі.

— Якою дією розв’яжемо задачу?

— Яку дамо відповідь на питання задачі?

— Яке число містить 1 десяток?

Учитель пропонує в умові замінити слово менше словом більше. Що змінилося в розв’язанні?

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв’язування логічних задач

- У Віті сьогодні день народження. Він молодший за свою сестру, якій виповнилося 6 років. Скільки років може бути Віті? (5; 4; 3; 2; 1)

- Володя, Дмитрик і Петрик улаштували змагання. Один з хлопчиків розв’язав 12 прикладів, другий — 13, а третій — 14. Скільки прикладів розв’язав кожний хлопчик, якщо Петрик розв’язав прикладів менше, ніж Дмитрик, а Дмитрик менше, ніж Володя? (Володя — 14, Дмитрик — 13,

Петрик — 12)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого навчалися на уроці?

— Оцініть свою роботу сонечком.


 

Урок 109.

Тема. МОНЕТИ І ГРОШОВІ БАНКНОТИ УКРАЇНИ. ОДИНИЦІ ВАРТОСТІ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ВАРТОСТІ ПОКУПКИ. ПОЯСНЕННЯ ДАНОГО РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ.

ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ

Мета: ознайомити учнів із монетами і грошовими банкнотами України; вправляти у перетворенні одиниць вимірювання вартості, складанні прикладів на віднімання із прикладів на додавання; розвивати вміння розв’язувати задачі; виховувати уважність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за таблицею

2. Усне розв’язування задач

На дошці — малюнок двох кошиків, біля одного — запис «8 кг», біля іншого — «на 2 кг більше». Учитель пропонує скласти умову задачі, поставити питання. Задачу розв’язують, потім біля другого кошика замість першого запису з’являється інший: «10 кг».

— Що тепер можна дізнатися?

— Складіть задачу.

— Покажіть карткою, якою дією розв’яжете цю задачу. Покажіть відповідь задачі.

Кожного разу доцільно відзначати особливість цих задач: відповідь першої задачі входить до умови другої.

3. Практична робота з дидактичним матеріалом

Можна замінити її обведенням і розфарбовуванням кружечків, клітинок та ін.

— Покладіть кружечки, відсуньте вбік 5 кружечків. Скільки кружечків залишилося? А якщо присунемо ті, що залишилися 3 кружечки, то скільки отримаємо кружечків?

— Намалюйте 6 трикутних прапорців. Послухайте задачу:

Учениця намалювала 6 прапорців. Коли вона розфарбувала декілька прапорців, то їй залишилося розфарбувати 2 прапорці. Скільки прапорців вона розфарбувала?

Як дізнатися, скільки вона розфарбувала? З усіх 6 прапорців затулимо ті 2 прапорці, які їй залишилося розфарбувати. Скільки у неї було розфарбованих прапорців? (Шість без двох.) Отже, від 6 треба відняти 2. Запишемо розв’язання: 6 – 2 = 4.

Відповідь: 4 прапорці.

— Розфарбуйте 4 прапорці.

4. Хвилинка каліграфії

— Запишіть усі числа сьомого десятка.

III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ

1. Ознайомлення з монетами і грошовими банкнотами України

— Щодня ми використовуємо поняття «гроші». Що таке гроші? (Відповіді дітей.)

— Які бувають гроші? (Відповіді дітей.)

Монети — це символічні гроші, що виготовляються зі зливків малоцінних металів.

Паперові гроші — це банкноти та казначейські білети.

В Україні в обігу знаходяться:

- грошові банкноти вартістю 1; 2; 5; 10; 20; 50; 100; 200 і 500 гривень;

- монети вартістю 1; 2; 5; 10; 25; 50 копійок;

- обігові монети номінальною вартістю 1 гривня.

2. Робота за підручником (с. 118–119)

Завдання 58

— Прочитайте ряд чисел. Які числа пропущено?

— Спишіть, вставляючи пропущені числа. Скільки в числі 39 десятків; одиниць?

— Скільки в числі 49 десятків; одиниць?

Завдання 59

— Запишіть числа, у яких: 3 дес. 4 од.; 5 дес.; 9 дес. 1 од.; 4 дес.; 10 дес.

— Яке найбільше число? найменше число?

— Прочитайте числа у порядку спадання.

Завдання 60

— Порівняйте числа. Прочитайте рівності.

— Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «більше». Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «менше».

Завдання 61

— Запишіть усі числа шостого десятка; дев’ятого десятка. За потреби скористайтеся таблицею чисел першої сотні.

Завдання 62

— Розгляньте монети і грошові банкноти України.

— Які бувають монети?

— Які грошові банкноти зображено?

— Розгляньте малюнок.

100 копійок = 1 гривня

100 к. = 1 грн

Завдання 63

— Розгляньте малюнок. Що із цих продуктів вам доводилося купувати у магазині? Що скільки коштує? Складіть задачі про вартість покупки за малюнками.

— Що можна купити на 20 грн?

Завдання 64. Задача з логічним навантаженням

— Скільки грошей було у Юлі?

— Скільки вона заплатила за булочку?

— Скільки здачі отримала Юля?

— Якими купюрами Юля могла одержати здачу?

Завдання 65. Задача з логічним навантаженням

— Розгляньте малюнок. Які фігури ви бачите?

— Скільки на малюнку чотирикутників? (7)

106— Скільки серед них квадратів? (2)

Фізкультхвилинка

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Усне розв’язування задач

- Василько заплатив за булочку 9 монет по 10 к. Скільки коштує булочка?

- У бабусі було 8 мотків ниток по 10 м у кожному мотку. На плетіння рукавичок вона використала 60 м ниток. Скільки метрів ниток залишилося у бабусі?

2. Складання і розв’язування задачі

3. Офтальмологічна пауза

4. Бліцопитування

— Назвіть «сусідів» кожного з чисел: 20; 48; 19; 10; 39.

— Яка сторінка йде за сторінкою 47? за сторінкою 59? за сторінкою 99?

— Яка сторінка передує сторінці 30? сторінці 44? сторінці 90?

5. Розв’язування логічних задач

- Сергійко пофарбував сторони кубика різними фарбами. Скільки фарб для цього знадобилося? (6)

- У понеділок Ганна розв’язала одну задачу, у вівторок — дві задачі, в середу — три і так далі. Скільки задач вона розв’язала в неділю? (7)

- На терезах, які знаходяться в рівновазі, на одній шальці лежить 1 морквина і 2 однакових редиски. На іншій шальці — 2 такі самі морквини і 1 така сама редиска. Що легше: морквина чи редиска? (Однаково)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що нового дізналися на уроці?

— Оцініть свою роботу сонечком.

Урок 110.

Тема. ЧИТАННЯ, ЗАПИС І ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ОДНОЦИФРОВІ ТА ДВОЦИФРОВІ ЧИСЛА. ПОПЕРЕДНЄ Й НАСТУПНЕ ЧИСЛА ДО ДАНОГО ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ОДИНИЦІ

Мета: повторити нумерацію чисел першої сотні, поняття «одноцифрові» та «двоцифрові» числа; вправляти учнів у читанні, записуванні і порівнянні двоцифрових чисел; розв’язуванні прикладів на додавання і віднімання одиниці; розвивати мислення, мовлення; виховувати бережливе ставлення до книжок.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Весела лічба»

На малюнку або на дошці у вільному порядку записані числа, наприклад від 23 до 35 і від 43 до 55. Хто швидше знайде на малюнку і покаже числа в порядку зростання?

2. Робота з паличками для лічби й абаком

Вправлення у записуванні двоцифрових чисел (наприклад, 34; 43; 40), позначених паличками і цифрами на абаку.

— Скільки десятків паличок?

— Скільки окремих паличок?

— Скільки всього паличок?

— Якими цифрами записано це число?

— Що означає цифра, що стоїть на першому місці, рахуючи справа наліво?

3. Запис чисел під диктування

— Сорока може прожити 25 років, а ворона — 70 років; у вересні 30 днів, а в жовтні — 31 день. Запишіть, які монети використовуються в нашій країні. Потім можна запропонувати записати число, в записі якого є нулі; потім — число, в якому одиниць і десятків порівну, потім число, в якому десятків менше, ніж одиниць тощо. Запис кожного числа пояснити.

4. Задачі практичного характеру

— Уявімо, що ми шукаємо номери крісел одного ряду в театрі. Яке крісло знаходиться між 41-м і 43-м?

— Твоє крісло 45; повз які крісла ти пройдеш?

— Якщо у ряді всього 50 крісел, то з якого боку зручніше пройти до 42-го крісла? до 48-го крісла? тощо.

5. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Запишіть числа сьомого десятка.

6. Робота з числовим віялом

— Знайдіть різницю чисел 10 і 1; знайдіть суму чисел 4 і 6 і відніміть від неї 8; знайдіть різницю чисел 10 і 1 і відніміть від неї 9; знайдіть суму чисел 10 і 1; знайдіть різницю чисел 9 і 1 і додайте її до 10; знайдіть суму чисел 9 і 1 і додайте її до 10.

— Яке число стоїть перед числом 40?

— Яке число йде за числом 59?

— Яке число стоїть між 39 і 41?

— У якому числі 6 дес. і 4 од.?

Фізкультхвилинка

III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Виконання завдань з коментуванням

— Яких чисел бракує в цьому ряді?

— Розв’яжіть приклади.

16 + 1 40 – 1 100 – 1 66 + 1 99 + 1

18 – 1 40 + 1 48 + 1 55 – 1 75 – 1

Висновок: додавши до числа 1, ми отримуємо число (попереднє), що йде за ним при лічбі (наступне), а віднявши 1 — число, яке йде при лічбі перед ним.

2. Математичний диктант

- Запишіть числа: 19; 91; 61; 45; 33; 17; 71; 70; 99.

- Запишіть числа: 1 дес. і 2 од.; 6 дес. і 6 од.; 3 дес.; 8 дес. і 7 од.

- Запишіть, скільки у числі 42 десятків; одиниць.

- Запишіть всі двоцифрові числа, у яких число одиниць дорівнює нулю.

- Запишіть можливі рівності з чисел: 20; 30; 50.

- Запишіть число, що при лічбі передує числу 80.

3. Робота за підручником (с. 120)

Завдання 66

— Прочитайте числа. Скільки записано одноцифрових чисел?

— А двоцифрових? Яких більше?

— Прочитайте спочатку двоцифрові числа, потім — одноцифрові.

— Назвіть всі числа в порядку зростання.

Завдання 67

— Чи читаєте ви книжки? Скільки сторінок у книжці, яку ви зараз читаєте?

— Яка сторінка в книжці йде за сторінкою 37; за сторінкою 49; за сторінкою 99?

— Яка сторінка передує сторінці 20; сторінці 5; сторінці 60?

— Між якими сторінками міститься сторінка 24?

Завдання 68

— Якими купюрами заплатили за виноград? Скільки коштує виноград?

Завдання 69

— Прочитайте відповіді у порядку спадання.

Завдання 70

— Розгляньте малюнки. Що намальовано?

— Доберіть загальну назву до намальованих предметів.

— Скільки коштує кожна іграшка?

— Складіть і розв’яжіть задачі за малюнками.

— Що означає «дешевше», «дорожче»?

4. Розв’язування логічних задач

- Сума двох чисел дорівнює 7, а їх різниця дорівнює 3. Знайдіть ці числа. (5 і 2)

- В Аліни декілька ляльок. Тато подарував їй на день народження стільки ж ляльок, скільки у неї було. Тепер у Аліни 12 ляльок. Скільки ляльок подарував їй тато? (6)

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого навчалися на уроці?

— Оцініть свою роботу сонечком.


 

Урок 111.

Тема. ВИПАДКИ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З НУМЕРАЦІЄЮ ЧИСЕЛ. КУТИ МНОГОКУТНИКА. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ

Мета: розглянути випадки додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією чисел; повторити назви елементів многокутника; формувати вміння порівнювати числа, розв’язувати приклади і задачі; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

(див. Додаток на с. 107)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 120–121)

Завдання 71

— Прочитайте числа. Запишіть «сусідів» кожного числа.

Завдання 72

— Що відомо в задачі?

— Яке питання можна поставити?

— Доповніть задачу і розв’яжіть її.

Завдання 73

— Що відомо в задачі? Якого даного бракує?

— Яке питання можна поставити?

— Доповніть задачу і розв’яжіть її.

Завдання 74

— Розгляньте малюнок. Які геометричні фігури зображено? Скільки кутів? Покажіть вершини кутів. Покажіть сторони трикутника.

— Скільки в трикутнику кутів; вершин?

— Як називається многокутник, у якого 5 сторін? Скільки в нього вершин?

— Накресліть многокутник, у якого 6 вершин. Як він називається?

Завдання 75

— Прочитайте відповіді у порядку спадання.

Завдання 76

— Обчисліть значення виразів, застосовуючи переставну властивість дії додавання. Прокоментуйте розв’язання.

Завдання 77

— Прочитайте задачу. Про що можна дізнатися, обчисливши такі вирази:

7 + 5; 7 – 5; 7 + 5 – 8?

Завдання 78. Задача з логічним навантаженням

— Яку тасьму купувала мама?

— Скільки метрів червоної? Скільки — синьої? Скільки всього метрів тасьми купила мама? Яке число «зайве» в умові задачі?

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Так — ні»

Метр — одиниця вимірювання маси.

Метр — одиниця вимірювання довжини.

1 м = 10 дм.

100 см = 1 м.

Довжину кімнати зручно вимірювати у сантиметрах.

Висоту дерева — в метрах.

Спортсмен пробіг дистанцію 100 см.

10 см менше 1 м.

49 дм більше 5 м.

80 см більше 7 дм.

5 дм менше 60 см.

Фізкультхвилинка

2. Порівняння чисел і виразів (під керівництвом учителя)

1) Порівняти 2 м 8 дм і 30 дм.

Пояснення: 2 м — це 20 дм, та ще 8 дм, всього 28 дм, 28 < 30, отже, 2 м 8 дм < < 30 дм. (Можна міркувати і по-іншому: 30 дм — це 3 м, 2 м < 3 м.)

3. Знаходження значення виразів на дві дії

12 + 4 – 10 10 + 5 – 3 15 + 5 – 1

18 – 8 + 5 20 – 10 + 3 19 – 1 – 8

4. Офтальмологічна пауза

5. Розв’язування логічних задач

- Вітя, Сашко і Андрійко змайстрували з паперу кораблик, змія і лелеку.

- Яку іграшку зробив кожен хлопчик, якщо Вітя не робив кораблика і змія, а Сашко не робив кораблика? (Сашко — змія, Вітя — лелеку, Андрійко — кораблик.)

- Знайко, Кнопочка і Тюбик живуть у будинках № 14; 17; 19. У якому будинку живе кожна коротулька, якщо Знайко не живе у будинку 19 і 17, а Кнопочка не живе у будинку 19? (Знайко в № 14, Кнопочка в № 17, Тюбик в № 19.)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого навчалися на уроці?

— Оцініть свою роботу сонечком.


 

Урок 112.

Тема. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИПАДКІВ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ, ПОВ’ЯЗАНИХ ІЗ НУМЕРАЦІЄЮ ЧИСЕЛ. ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ РОЗРЯДНИХ ЧИСЕЛ ДРУГОГО РОЗРЯДУ

Мета: закріпити випадки додавання і віднімання, пов’язані із нумерацією чисел; вправляти учнів у додаванні й відніманні розрядних чисел другого розряду; розвивати логічне мислення; виховувати старанність.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

2. Порівняння чисел

— Порівняйте записані на дошці числа.

23 і 32 (23 менше, ніж 32, оскільки 2 десятки менше, ніж 3 десятки);

9 дес. 2 од. і 9 дес. 6 од. (9 дес. 2 од. менше, ніж 9 дес. 6 од., оскільки десятків порівну, а одиниць в першому числі менше.)

За потреби при порівнянні чисел слід звернутися до наочності.

3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Доповніть ряд двома–трьома числами.

1; 3; 5; 7;...

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за таблицею першої сотні

— Назвіть числа шостого десятка.

— Назвіть попереднє і наступне числа для чисел 37; 50.

— Прочитайте всі числа, у яких число одиниць 6.

— Яке число іде за числом 99?

— Збільшиться чи зменшиться число 25, якщо в ньому поміняти місцями цифри?

2. Робота за підручником (с. 112)

Завдання 79

— Яка відповідь найменша? найбільша?

— Прочитайте відповіді у порядку збільшення.

Завдання 80

— Прочитайте ряд чисел. Яких чисел бракує в цьому ряді?

Завдання 81

— Прочитайте числа від найбільшого до найменшого. Скільки різних цифр використано для їх запису? (3)

Завдання 82

— Скільки горіхів зірвав Сашко з одного куща? Що іще відомо в задачі? Скільки всього десятків горіхів зірвав Сашко? Скільки всього штук горіхів зірвав Сашко?

Завдання 83

— Скільки саджанців придбала мама? Скільки саджанців вона вже посадила? Скільки саджанців їй залишилося посадити?

Завдання 84

— Розгляньте зразок. Як виконано додавання? Розв’яжіть решту прикладів за зразком.

Завдання 85

— Прочитайте числа. Як їх можна назвати? (Круглі числа)

— Зменшіть перший ряд на 30, а другий — збільшіть на 20.

Завдання 86

— Скільки винограду взяли для сушіння? Скільки одержали ізюму?

Скільки кілограмів води випарувалося внаслідок сушіння винограду?

Завдання 87

— На якій висоті летів вертоліт? На скільки метрів він знизився? На скільки метрів він потім піднявся? На якій висоті опинився вертоліт?

Фізкультхвилинка

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Математичний диктант

- Запишіть числа першого десятка, шостого десятка, восьмого десятка, десятого десятка.

- Запишіть числа: 21; 36; 70; 16; 61.

- Збільште на 20 числа: 30; 80; 50; 70; 10.

- Зменште на 10 числа; 100; 20; 60; 80; 10.

3. Порівняння чисел і виразів. Самостійна робота

1 варіант — 1-й стовпчик;

2 варіант — 2-й стовпчик.

Двоє учнів працюють біля дошки.

Перевірка:

— Поставте знак «плюс», якщо приклади розв’язані правильно.

— Поставте знак «мінус», якщо допущені помилки.

— Просигналізуйте зеленим кольором ті, хто виконав роботу правильно.

— Просигналізуйте червоним кольором ті, хто припустився помилок.

3. Офтальмологічна пауза

4. Розв’язування логічних задач

Розв’яжіть приклади і дізнайтеся, про якого казкового героя складені наступні задачі.

Діти розв’язують самостійно приклади, підставляють букви і читають:

«Кіт Леопольд». Один учень виконує роботу на дошці.

Відповідь: Кіт Леопольд.

- Котові Леопольду подарували 11 кульок. Кульки були червоні і сині. Червоних було більше, ніж синіх. Скільки могло бути синіх кульок і скільки — червоних? (Червоних кульок 7, синіх 4.)

- У кота Леопольда є три книги. У першій на три сторінки більше, ніж у другій, і на дві сторінки менше, ніж у третій. Усього в книгах 20 сторінок. Скільки сторінок у кожній книзі? (7; 4; 9)

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Чого навчалися на уроці?

— Оцініть свою роботу сонечком.


 

Урок 113.

Тема. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ПРИКЛАДІВ І ЗАДАЧ НА ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ДЕСЯТКІВ. ПОРІВНЯННЯ КРУГЛИХ ДЕСЯТКІВ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ДОДАНКА

Мета: вдосконалювати навички розв’язування прикладів і задач на додавання й віднімання круглих десятків; навчати порівнювати круглі десятки, розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати інтерес до вивчення математики.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Бліцопитування

— Назвіть усі числа четвертого десятка.

— Назвіть усі числа першої сотні, у яких число одиниць 6.

— Дані числа 6; 1; 8; 0; 9; 61; 90; 88; 19. Скільки чисел записано? Скільки використовували різних цифр? Яке однозначне число найменше? Яке — найбільше двоцифрове?

— Прочитати спочатку двоцифрові числа, потім — одноцифрові.

2. Розв’язування задачі

Учителька перевірила 10 зошитів з письма. Їй залишилося перевірити ще стільки ж зошитів з математики. Скільки всього зошитів перевірить учителька?

— На скільки більше зошитів учителька вже перевірила, ніж їй залишилося перевірити?

3. Математичний диктант

— Запишіть числа 17; 71; 56; 66; 50; 98.

— Запишіть числа, у яких 2 дес. 4 од.; 7 дес. 3 од.; 3 дес. 9 од.

— Запишіть число, що передує числу 80.

— Запишіть число, наступне за числом 79.

— Запишіть числа, більші на 1: 34; 67; 12; 90; 4.

— Запишіть числа, менші на 1: 92; 25; 19; 87; 4.

4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням

— Складіть і запишіть числа, використовуючи три задані цифри (2; 4; 9. 0; 5; 8).

— Чому в другому випадку можна скласти тільки 4 числа, а не 6, як у першому випадку?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 123–124)

Завдання 88

— Прочитайте нерівності, в яких поставлено знак «більше». Прочитайте нерівності, в яких поставлено знак «менше». Порівняйте за зразком. Прочитайте отримане висловлювання.

Завдання 89

— Скільки цукерок у трьох коробках? Скільки цукерок у першій коробці? у другій?

— Про що можна дізнатися, обчисливши значення таких виразів: 40 – 30; 40 + 30; 90 – 40 – 30?

Завдання 90

— Розгляньте малюнок. Які звірята прийшли до лісової школи на урок?

— Які цифри вони показують учителеві?

— Хто з них правильно знайшов невідомий доданок у даній рівності?

Завдання 91

— Назвіть приклади, в яких одноцифрові відповіді; двоцифрові.

Завдання 92

— Як можна назвати числа і відповіді у цих прикладах?

— Прочитайте приклади з однаковими відповідями.

Завдання 93

— Яка маса ящика? Що сказано про масу яблук у ньому? Яка маса яблук у ящику? Яка маса ящика з яблуками?

Завдання 94

— Про що йдеться у задачі? Скільки було хлопчиків? дівчаток? Скільком дівчаткам зроблено щеплення?

Завдання 95. Задача з логічним навантаженням

— На якій висоті сидить на дереві білка? а дятел? Яка відстань між білкою і дятлом?

Завдання 96

Скільки років сестрі? Що відомо про брата? Що означає «молодший»? Скільки років брату?

Завдання 97

— Про що розповідається у задачі?

— Скільки пасажирів вийшло з маршрутного таксі? Скільки пасажирів залишилося?

— Скільки пасажирів було в салоні спочатку? (Слід звернути увагу учнів, що «було» — це ті, що вийшли, і ті, що залишилися, разом.)

Фізкультхвилинка

IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Гра «Заповни пропуски»

2. Офтальмологічна пауза

3. Розв’язування логічних задач

- Скільки одержимо, якщо додамо до найбільшого одноцифрового числа найменше одноцифрове натуральне число? (9 + 1 = 10)

- y Скільки одержимо, якщо додамо найбільше двоцифрове число і найменше одноцифрове число? (99 + 1 = 100)

- На скільки одиниць більше найбільше двоцифрове число, ніж найбільше одноцифрове число? (99 – 9 = 90)

- Назвіть число в межах 20, у якому число одиниць на 7 більше, ніж число його десятків. (18)

- Запишіть двоцифрове число в межах 20, у якому число десятків на 9 більше числа одиниць. (90)






Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:

vikidalka.ru - 2015-2024 год. Все права принадлежат их авторам! Нарушение авторских прав | Нарушение персональных данных