Главная

Популярная публикация

Научная публикация

Случайная публикация

Обратная связь

ТОР 5 статей:

Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия

Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века

Ценовые и неценовые факторы

Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка

Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы

КАТЕГОРИИ:






Семінарське заняття №6

Тема: “ Педагогічний такт вчителя

Мета: Ознайомитись з поняттям педагогічного такту, з’ясувати умови оволодіння педагогічним тактом

Обладнання: навчальні підручники, методичні рекомендації.

Основні поняття теми: такт, педагогічний такт, педагогічна тактика.

Хід заняття:

1. Перевірка теоретичних знань.

2. Виконання практичного завдання.

Питання для обговорення:

  1. Суть поняття "такт", особливості поведінки тактовної людини.
  2. Співвідношення понять "такт" і "педагогічний такт".
  3. Педагогічний такт на уроці. Педагогічна тактика.
  4. .Умови оволодіння педагогічним тактом

Основна література:

1. Введение в специальность. Учебное пособие. / Под ред. Рувинского. - М, 1988.

2. Кан-Калик В.А. Учителю о педагогическом общении. - М, 1987.

3. Педагогічна майстерність. Підручник /Заред. І.А. Зязюна. -К. 1997.

Додаткова література:

1. Тематика Поль Л. Сопер. Основи искусства речи. Пер. с англ. – Р.-на-Дону, 1999.

2. Тевлів Б.Л. Порадник керівникам школи. - К, 1998.

Короткий зміст теми:

Щоб краще зрозуміти поняття педагогічного такту рекомендуємо спочатку за допомогою підручника [3] з’ясувати поняття педагогічної моралі та її зміст. Саме це є основа поняття не тільки тактовності, але й всіх морально-етичних якостей особистості вчителя.

Уважно прочитайте та проаналізуйте кодекс професійної етики вчителя. Використовуючи літературу [2, 3], з’ясуйте поняття "такт", "педагогічний такт", педагогічна тактика". Охарактеризуйте поняття "тактовна людина", наведіть приклад (можливо з власного досвіду) тактовної і нетактовної поведінки людини на певному прикладі.

Виявіть співвідношення понять "такт", "педагогічний такт". Зверніть увагу на умови оволодіння педагогічним тактом.

Педагогічний такт – це почуття міри, відчуття конкретного стану вихованця, що підказує вихователеві найделікатніший спосіб поведінки у спілкуванні з учнями в різних сферах діяльності, вміння обирати найбільш доцільний підхід до особистості у системі виховних взаємин з нею. Педагогічний такт допомагає вихователеві спілкуватися з учнями на основі розуміння їх психічного стану в конкретних обставинах, приймати доцільні рішення, які не гальмують дій вихованців, а спонукають їх до активної, раціональної праці

Завдання для лабораторної роботи:

Проаналізуйте педагогічні ситуації та шляхом обговорення виберіть вірне рішення, обґрунтуйте вибір.

Дівчинка навчається у престижній школі, де довгий час працювала її мама. Там маму добре пам’ятають, поважають і уважно спостерігають за донькою – ученицею. Вдома донька скаржиться матері, що відчуває себе незручно, всього боїться, щоб не принизити авторитет мами в очах колишніх колег. Дівчинка змучилася. Що робити?

а) Негайно перевести дівчинку в іншу школу, де її маму ніхто не знає, і все одразу ж налагодиться;

б) мама повинна втрутитися і закликати колишніх колег до повної об’єктивності;

в) мама повинна налаштувати доньку, крім відмінного навчання, на спокійне і поважне ставлення до своїх колишніх колег;

г) мама повинна навіяти донці наскільки уразливі самі її колишні колеги, і боятися їх – означає не поважати себе;

д) найкраще рішення – знайти для доньки „куратора” з колишніх колег, який постійно б підтримував дівчинку.

До вчительки приходить обурена мати: її син-трієчник приніс п’ятірку з фізики, виставлену після того, як хлопчик відремонтував швабру. Тобто його п’ятірка – фактично не за знання, а за господарську допомогу. Що відповісти матері?

а) Заспокоїти маму: одна завищена оцінка шкоди не завдасть, а для хлопчика буде стимулом до подальшого навчання;

б) запевнити маму, що оцінка поставлена не за господарську допомогу, а за вдалу відповідь на уроці;

в) сказати матері, що вона повинна пишатися своїм сином – таких умілих і хазяйновитих дітей зараз дуже важко знайти;

г) погодитися з претензіями матері і вибачитися перед нею: більше ви ніколи не попросите її сина про допомогу і він знову буде отримувати заслужені трійки;

д) дорікнути жінці: будь-яка інша мати була б рада п’ятірці свого сина, а вона ще й з претензіями...;

е) піти в рішучий наступ і сказати, що інша б мати вам за п’ятірку подякувала б і наказала б сину відремонтувати у класі все, що можна, аби лише „підтягнути” фізику;

є) пояснити матері, що педагогічний ефект від поставленої п’ятірки набагато перекриває факт завищення оцінки.

До вчительки початкових класів приходить мати однієї з учениць з претензіями: дуже нецікаві уроки образотворчого мистецтва. Дівчинка відвідує гурток образотворчого мистецтва – там складні, гарні натюрморти, міфологічні сюжети та ін., а на уроках в класі все чашки та молотки – неподобство. Що тут можна сказати?

а) Програма для всіх обов’язкова, так що чашки, молотки та інше було, є й буде;

б) маму з її претензіями потрібно відразу ж переадресувати адміністрації школи;

в) подякувати мамі за активність, зацікавленість в тому, що вивчають діти, і пообіцяти у всьому розібратися;

г) подякувати мамі за активність, але пояснити, що оскільки вона не педагог, то не може компетентно судити про якість навчання, тим більш у такій складній області, як мистецтво;

д) відповісти мамі як можна твердіше і переконливіше, що гурток – це одне, а урок – зовсім інше і те, що вони дуже сильно відрізняються, цілком природно;

е) дати зрозуміти мамі, що подібні заяви з претензіями можуть негативно відбитися на її донці (цей натяк краще не конкретизувати);

ж) запевнити маму, що здобуття різних умінь та навичок у гуртку і на уроці тільки розвинуть її доньку, додадуть їй майстерності.

Взимку, поспішаючи на роботу, учителька недалеко від школи підсковзнулась і впала. Незнайомий перехожий зупинився: „Вам допомогти?” А неподалік за усім, що відбувалось, спостерігала групка учениць. Як діяти?

а) Подякувати за запропоновану допомогу і рішуче відмовити;

б) подякувати за запропоновану допомогу і скористатися нею;

в) подякувати за запропоновану допомогу і покликати до себе дівчат – нехай краще вони допоможуть;

г) одразу ж покликати до себе дівчат – це допоможе позбутися від незнайомця: хтозна що в нього на думці;

д) підвестися і, не звертаючи уваги на надокучливого перехожого, обтруситися і продовжити шлях;

е) сухо відчитати перехожого за нав’язливість і запевнити, що цілком обійдеться без його допомоги.

Після батьківських зборів у першому класі до вчительки підходить мати дівчинки і просить вчительку підтримати її прагнення зробити із доньки музиканта. Виявляється, сама мама – музикант і дуже хоче, щоб донька пішла по її стопах. А дівчинка пручається і ніяк не хоче серйозно займатися музикою. Що відповісти матері?

а) Твердо пообіцяти допомогти матері і увесь час вести з дівчинкою „роботу”;

б) пообіцяти матері серйозно поговорити з дівчинкою, щоб з’ясувати її бажання та інтереси;

в) більш детально розпитати матір про причини її прагнення зробити з доньки музиканта – зараз це дуже „проблемна” професія;

г) щиро здивуватися вибору матері: в наш час бути музикантом – зовсім не прибутково;

д) заспокоїти маму і переконати її в необхідності враховувати не тільки її бажання, а й бажання дитини стати музикантом;

е) не треба нічого мамі обіцяти, спочатку треба поспостерігати за дівчинкою і поспілкуватися з нею: чого вона бажає, що її цікавить, чи любить вона музику і чи готова присвятити себе їй?

є) різко осадити маму і звинуватити її в насильстві над дитиною.

У школі навчається син учительки англійської мови – лінивий, розпещений хлопчик. Він завжди сподівається на допомогу мами, а її колеги вимушені „за вуха” тягнути ледацюгу, ставлячи йому трійки. Вчителі змучилися з цим хлопчиком. А йому – море по коліна! Мама, відчуваючи настрої колег, задумується: як їй бути надалі?

а) Ні на секунду не спускати очей з сина, посилити вимоги до нього;

б) єдиний конструктивний шлях – побільше займатися з сином, щоб не був гірший за інших;

в) звернутися до репетитора, щоб допоміг витягнути хлопчика з двійок-трійок;

г) перевести хлопчика до іншої школи – це, принаймні, підвищить його відповідальність і, відповідно, результати навчання;

д) найбільш надійно – перевести сина на домашнє навчання.

Після батьківських зборів до мами одного з учнів – трієчника – підходить класний керівник, учителька хімії, і говорить, що сину слід серйозно зайнятися хімією. Тут у хлопця несподівано проявилися здібності і інтерес – він схоплює все на льоту, прекрасно орієнтується в предметі. Мама здивована: „Та що ви говорите? Не може бути! Він у мене такий ледащо і бельбас, його ж нічого не цікавить – лише цілими днями гратися з друзями!” Вчителька схвильована, що сказати?

а) М’яко зауважити мамі, що вона погано знає свого сина, принаймні на уроках хімії він зовсім не такий, яким його змальовує мати;

б) обуритися: як можна так говорити про власного сина?

в) пояснити матері, що спілкування з друзями – це одне, а навчання, особливо тоді, коли воно цікаве і успішне, – інше;

г) сухо дорікнути мамі: успіхами сина з хімії вона може пишатися;

д) таку маму треба терміново запросити на урок хімії – що тоді вона скаже?

е) про всяк випадок треба уточнити прізвище мами – може, ви обізнались і заговорили з мамою іншого учня.

До вчительки прибігає збентежена мама: в кишені куртки сина-п’ятикласника вона випадково виявила цигарки. Вчинивши сину допит, мама з’ясувала, що він прилучився до куріння і став завсідником „курилки”, яка знаходиться недалеко від школи. Однак де це, хлопчик приховує. Виявилось, що і вчителька не знає. Мама пропонує підключити вчителів, охорону, батьків, щоб місце куріння знайти і ліквідувати. Що робити?

а) Як це?! Створювати „бойовий загін” і вперед – на знищення „курилки”;

б) охолодити пил мами, пояснивши їй, що не можете відповідати за те, що відбувається поза школою;

в) переконати маму, що ліквідація однієї „курилки” може призвести до виникнення іншої;

г) порадити мамі відмовитися від ідеї „кавалерійського нальоту” на „курилку”, а краще організувати дозвілля сина – записати його в гурток, спортивну секцію і т. ін.;

д) делікатно відійти від реалізації ініціативи мами, запропонувавши їй самій очолити „батьківський ОМОН”.

Вчителька звернула увагу на одного учня – активний, товариський хлопчик став похмурим і замкнутим, перестав гратися з дітьми. На батьківських зборах усе прояснилось. Мати хлопчика розповіла, що недавно її син запросив до себе на день народження однокласників, після того, як вони пішли, зникли деякі речі. Батьки не стали розпалювати скандал, але заборонили сину спілкуватися з крадіями. Що зробити в такій ситуації?

а) Абсолютно нічого – скандал безглуздий – все улагодиться само собою;

б) спробувати пом’якшити батьків і переконати їх відмінити заборону синові спілкуватися з друзями – на них краще впливати добротою і терпимістю;

в) інцидент на дні народженні потребує спеціального розслідування – крадіжка не повинна залишитись безкарною;

г) все, що відбулося краще обговорити на класній годині – діти швидше підкажуть конструктивне рішення;

д) вчитель просто зобов’язаний застерегти дітей від святкування днів народження вдома – ексцеси можуть повторитися; довіра і відкритість можуть бути відновлені тільки після того, як крадій буде виявлений.

На перерві двоє підлітків демонстративно обіймаються і цілуються в коридорі школи. Вчителька, яка проходить повз них, робить їм зауваження. У відповідь їй кидають: „Ну, звичайно, Вас недавно чоловік покинув, ось Ви нас і дістаєте...” Що відповісти?

а) На подібні випади краще не реагувати – мовчки розвернутися і піти;

б) подібну нахабність не можна вибачити, підлітки повинні бути покарані, краще за допомогою адміністрації школи;

в) у цьому випадку головне – не вдарити обличчям у бруд, не зніяковіти, не ретируватися, сміливо йти в наступ на знахабнілих підлітків – правда на вашій стороні;

г) спокійно парирувати: „Мої сімейні проблеми вас не стосуються, а ось ви ведете себе в школі не етично – і це моя справа”;

д) саме дієве – іронія, тому краще спокійно відповісти: „Я проконсультуюсь щодо вас з нашим психологом, сподіваюсь, він вам допоможе”;

е) без зволікання парирувати: „Хто б казав! Спочатку навчіться поводити себе пристойно, а потім виступайте!”;

є) не звертаючи уваги на сказане, вичитати нахаб, сказавши їм все, що думаєте, потім перепровадити їх до завуча чи директора.

Вчителька чує на перерві розмову про себе двох хлопчиків: „Вобла мене завалила!” – „А чому ти називаєш її Воблою?” „Її так називали, ще тоді, коли мій батько навчався...” Як реагувати?

а) Тут же втрутитися у розмову: „А хочеш знати, як називали твого батька?” Промовчу лише із співчуття до тебе;

б) зробити вигляд, що нічого не чули – мало як вас називали 20 років тому?

в) підійти до хлопчиків і підіграти їм: „Ну колись я може й була Воблою, але зараз це прізвисько явно не для мене. Підшукайте щось більш підходяще!”

г) не вступати ні в які дебати, а записати в щоденник: „Вельмишановний пан Вархомєєв! Буду рада зустрічі з Вами в п’ятницю о 16.00, щоб згадати минуле і поспілкуватися про Вашого сина. Вобла”;

д) написати у щоденник: „Шановний Вадик! Сьогодні про тебе нагадав твій син. Хотів би поговорити про нього з тобою і просто зустрітися. Анна Михайлівна (Вобла)”

е) може, слід замислитись: чому саме це прізвисько видалося таким живучим, навіть коли воно вам уже не відповідає?

Помітивши, що по класу із рук у руки ходить електронна гра, вчитель її відбирає. Тут же знаходиться хазяїн гри і просить її повернути. Вчителька обіцяє віддати після уроків. На що хлопчик впевнено заявляє: „Це моя приватна власність, і Ви не маєте права її забирати”. Як вчинити?

а) Віддати без зайвих розмов, а то буде багато турбот;

б) спокійно продовжити урок, ніяк не реагуючи на сказане;

в) швидко парирувати: „Тільки-но ця власність була колективною і заважала мені та іншим працювати”;

г) здивуватися: „Твоя приватна власність? Що ж ти раніше так погано її охороняв?”

д) впевнено резюмувати: „Це не приватна власність, а дрібничка, яка створює перешкоди на уроці. Отримаєш свою іграшку після уроків”;

е) рішуче заперечити: „Ні, спочатку я пограюсь, а потім поверну тобі твою приватну власність цілою і неушкодженою”;

є) вкрадливо запитати: „Чи ти не будеш проти, якщо завуч з директором трішки пограються, а потім повернуть тобі твою іграшку?”

В ХІ класі двоє закоханих. Вони не приховують, що після школи збираються одружитися. Одного разу до класного керівника підходить стурбована мати дівчини. Вона не мала нічого проти зустрічей своєї доньки з юнаком-однокласником, поки не дізналася, що батько хлопця – хронічний алкоголік. Мама занепокоєна: а раптом хвороба передається від батька до сина? Донька ні про що не хоче чути, і тому мама просить втрутитися учительку. Що робити?

а) Втрутитися і негайно, поки відносини молодих людей не зайшли занадто далеко. Дівчину краще перевести в іншу школу або тимчасово відвести в інше місто до родичів;

б) порадити матері проконсультуватися з лікарем – думка професіонала допоможе розібратися в ситуації і не „наламати дров”;

в) порадити матері відправити молодих людей на консультацію до нарколога і краще їх у цьому поході супроводжувати;

г) заспокоїти маму тим, що хлопець зовсім не схожий на алкоголіка, непогано вчиться і щиро захоплений її донькою;

д) порадити матері зберігати обережність, уважно поспостерігати за „молодим” у різних ситуаціях;

е) обов’язково познайомитися з сім’єю хлопця, його батьком, а потім робити висновки.

ВІДПОВІДІ:

1. а, в

2. в, г, є

3. в, ж

4. б

5. б, д, е

6. б, г

7. а, д

8. г

9. б, в

10. г

11. в, д, е

12. в, д

13. б, е

 

Запитання для самоконтролю:

1.Як ви розумієте поняття "тактовна людина"?

2.Що таке педагогічний такт?

3.Які ви знаєте ролеві позиції в тактиці спілкування?

4.Правила вирішення педагогічного конфлікту.

5.Охарактеризуйте умови оволодіння педагогічним тактом.

<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Правила педагогічного спілкування | 


Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:

vikidalka.ru - 2015-2024 год. Все права принадлежат их авторам! Нарушение авторских прав | Нарушение персональных данных