Главная

Популярная публикация

Научная публикация

Случайная публикация

Обратная связь

ТОР 5 статей:

Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия

Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века

Ценовые и неценовые факторы

Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка

Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы

КАТЕГОРИИ:






Пояснювальна записка. Психологічний супровід дітей від самого початку навчання в школі дає змогу здійснювати динамічне спостереження




Психологічний супровід дітей від самого початку навчання в школі дає змогу здійснювати динамічне спостереження, моніторинг розвитку сфер пізнання, почуттів та емоцій учнів. Однією із форм психологічного супроводу дітей у школі є розвивальні заняття. Робота з корекції пізнавальної сфери молодшого школяра проводиться з метою вдосконалення психічних процесів, що забезпечують успішність навчальної діяльності. Корекційні заняття спрямовані на розвиток недостатньо сформованих сторін психічної діяльності дитини.

Запропоновані розвивальні заняття можна проводити для дітей, які мають низький рівень розвитку психічних процесів відповідно до діагностування. Заняття проводяться емоційно в ігровій формі та з ігровою мотивацією. Тому в даній програмі широко використовуються різноманітні ігри (сюжетно-рольові, дидактичні, з правилами), ігрові завдання, вправи. Запропоновані в програмі завдання не є новими. Їх широко використовують на практиці, більшість з них апробовані в практичній роботі. Деякі з них є модифікаціями відомих психологічних методик та стандартизованих тестів. Ці методики можуть служити для поглибленого вивчення та для корекції пізнавальних процесів дитини.

Мета програми: активізація розвитку пізнавальних процесів, корекція психічних процесів до досягнення рівня вікової норми. Відповідно до мети вироблені завдання програми:

- сприяти розвитку особистісно активного ставлення до нового;

- формувати позитивне ставлення до навчання;

- підвищити рівень розвитку уяви, уваги, пам’яті, мислення молодших школярів, у яких є труднощі у навчанні.

Заняття з розвитку пізнавальних процесів об’єднані певною послідовністю:

• Перші 4 заняття спрямовані на розвиток уяви і фантазії.

• За ними йде блок із 5 занять спрямованих на розвиток концентрації та обсягу уваги із супутнім удосконаленням здатності до переключення та розподілу уваги.

• Наступні 5 занять присвячені розвитку пам’яті й поліпшенню якості відтворення об’єктів запам’ятовування.

• П’ять найважчих занять з розвитку й активізації розумових процесів

• Двадцять перше заняття є підсумковим.

Корекційно-розвивальні заняття з учнями слід проводити щотижня, починаючи з листопада. Загальна кількість занять – 21. Тривалість одного заняття: 30-35 хв.

 

 

Очікувані результати: після реалізації програми у дітей молодшого шкільного віку підвищиться рівень просторової, дивергентної та творчої уяви, збільшиться творча активність. Діти зможуть швидше зосереджувати, переключати та розподіляти увагу. Зможуть більше запам’ятовувати та швидше встановлювати логічні зв’язки, узагальнювати та абстрагувати.

Методи моніторингу та оцінки ефективності програми:

1. Методика «Незакінчені фігури» - визначення рівня особливостей уяви і творчих здібностей.

2. Методика «Проба Мюнстенберга» - визначення ступеня вибірковості й стійкості уваги.

3. Методика «Запам’ятай фігури» - визначення продуктивності запам’ятовування за допомогою зорового аналізатора.

4. Методика «Схоже і відмінне» - визначення у дитини аналізу і синтезу

 

Тематичний план програми

 

№п/п Зміст Кількість годин
1. 2. 3. 4. 5. 6. Вступне заняття Заняття з розвитку уяви Заняття з розвитку уваги Заняття з розвитку пам’яті Заняття з розвитку мислення Підсумкове заняття 1 год 4 год 5 год 5 год 5 год 1 год
  Всього 21 год

 

 

 

ЗАНЯТТЯ № 1 (Вступне)

 

Мета: створити позитивний настрій в групі, розвивати групову взаємодію, почуття єдності, налаштувати дітей на роботу відповідно до завдань програми, зняти напруження.

 

Вправа «Вітання»

Мета: створити позитивний емоційний настрій у групі.

Діти разом з психологом стають у коло, тримаючись за руки, з посмішкою промовляють: «Вітаю. Бажаю здоров’я та гарного настрою».

 

Вправа «Нетрадиційне привітання»

Мета: зняти напруження у групі.

Психолог ділить дітей на пари. Вони стають обличчям одне до одного, їм пропонується привітатися ручками, ніжками, колінками, плечима, носиками тощо. Щоразу партнер у парі повинен змінюватися.

 

Вправа «Цікаво розмовляємо»

Мета: допомогти учням більше дізнатися про своїх одногрупників.

Психолог ділить дітей на пари і пропонує кожній парі поспілкуватися протягом 5 хвилин так, щоб довідатись якомога більше про свого напарника. При потребі психолог допомагає дітям, підказує, які запитання треба ставити. Наприклад: «У тебе є братик чи сестричка, скільки йому (їй) років?», «Чим ти любиш займатися у вільний час?», «Яка твоя улюблена казка?».і т.д. Потім кожна дитина по колу розповідає про свого напарника те, що вона запам’ятала.

 

Вправа «Що чути?»

Мета: розвиток фантазії.

Психолог пропонує дітям закрити очі і послухати тишу. Через 2-3 хвилини кожна дитина розповідає, що вона почула

 

 

ЗАНЯТТЯ З РРОЗВИТКУ УЯВИ

ЗАНЯТТЯ № 2

 

Вправа «Я придумав»

Мета: розвиток уяви, фантазії.

Матеріали: природний матеріал, пластилін, тканина, кольоровий папір,клей, ножиці.

Психолог пропонує дітям самостійно відібрати природний матеріал або будь-який матеріал, який є в них, щоб придумати образ або композицію на будь-яку тему (наприклад, «Казкові герої», «Прибульці з іншої планети», тощо). Після цього кожен учень розповідає про свій образ.

Релаксація

Мета: зняти напруження.

 

ЗАНЯТТЯ № 3

Вправа «Уяви, що вийде»

Мета: розвиток просторової уяви.

Учням пропонуються паперові серветки, складені вчетверо (двічі навпіл). Після того, як серветку склали, в ній зробили фігурний виріз. Необхідно уявити вигляд розгорнутої серветки.

 

Вправа «Що нагадує чорнильна пляма?»

Мета: розвиток дивергентної уяви.

Психолог прикріплює до класної дошки плакат із великою чорною плямою. Учні протягом 1-2 хв записують у зошитах усі предмети, явища, котрі їм нагадує чорнильна пляма або окремі її частини. Потім відбувається обговорення.

 

Вправа «Реклама»

Мета: розвиток творчої уяви.

Психолог пропонує дітям витягнути одну із попередньо заготовлених карток, на якій зображено або написано назву будь-якого предмета (телевізор, виноград, пісок і т.д.). Учні повинні назвати якомога більше призначень даного предмета. Серед них можуть бути не тільки реальні призначення, а й уявні та фантастичні. Цю вправу можна використовувати, як змагання двох команд. Перемагає та команда, яка назвала більшу кількість оригінальних функцій предметів.

 

Вправа «Домалюй предмети»

Мета: розвиток творчої уяви, фантазії.

Психолог пропонує учням малюнки з неповним зображенням предметів. Діти повинні домалювати ці предмети й розфарбувати їх.

Релаксація

Мета: зняти напруження.

 

ЗАНЯТТЯ № 4

 

Гра «Чудові перетворення»

Мета: розвиток творчої уяви.

Психолог пропонує дітям набір геометричних фігур різного кольору і форми, з яких вони складають зображення (статичні або сюжетні). У процесі гри психолог може вводити і деякі обмеження,(наприклад, візерунок скласти тільки з кіл, квадратів, трикутників), тварин – з квадратів або овалів і т.д.

Вправа «Чарівні плями»

Мета: розвиток творчої уяви, фантазії.

Психолог пропонує дітям хаотично нанести на папір фарбу, скласти аркуш навпіл, фарбою всередину, внаслідок чого вийдуть плями. Після цього діти мають побачити в плямах якесь зображення і домалювати його.

 

Гра «Придумай розповідь»

Мета: розвивати творчу уяву, мовну активність.

Діти і психолог сідають у коло. Психолог пояснює правила гри.

Психолог. Зараз вам потрібно придумати речення. Я скажу якесь слово, а ви швидко придумаєте з цим словом речення. У ньому повинно бути щось нереальне, фантастичне. Наприклад, я скажу слово «скриня» і передам м’ячика Сашкові. Він візьме його і швидко відповість: «У моєї бабусі є чарівна скриня». Потім він назве своє слово і передасть м’ячика тому, хто сидить поряд.

Слово повинно використовуватися в тій формі, в якій воно пропонується. Так по черзі (по колу) м’ячик передається від однієї дитини до іншої. Якщо дітям важко відповісти, психолог їм допомагає.

 

Гра «Перелік наслідків події» (за Є.В. Заїкою)

Мета: Розвиток творчої уяви.

Вибирається якась подія, наприклад: «Мисливець підняв гвинтівку і вистрілив у повітря». Потрібно придумати якомога більше наслідків цієї події.

 

Релаксація

Мета: зняти напруження.

 

 

ЗАНЯТТЯ № 5

 

Мета: навчити учнів фантазувати, самостійно придумовувати нове; розвивати творчу активність; формувати соціальну компетентність (мотиви поведінки, риси характеру, форми взаємодії з іншими людьми).

Обладнання: іграшковий телевізор, малюнок хлопчика, надписи.

 

Хід заняття

 

І. Вступна частина.

Психолог. Дітки, скажіть мені, ви любите дивитися телевізор? А казки любите слухати? Ось цей іграшковий телевізор буде допомагати нам в роботі. Він нам розповість казочку про хлопчика, якого ви бачите на екрані. Але ця казочка не має кінця. І від того, яку кінцівку ви придумаєте і буде залежати доля цього хлопчика.

 

ІІ. Основна частина.

Одного разу Петрик йшов зі школи додому. Ступаючи по дорозі, він дуже уважно дивився собі під ноги, аби бути впевненим, що не наступить ні на одну комашку. Це був дуже (який?) хлопчик?

― Добрий.

― Правильно, добрий. Він не хотів заподіяти нікому зла. Несподівано Петрик зупинився. Прямо біля його ніг лежала, виблискуючи під променями сонця, абсолютно нова монета.

«Ух,ти!» ― вигукнув хлопчик, ― «Сьогодні, напевно, щасливий день»,― подумав він.

А монета справді була дуже красивою. На одному її боці зображене дерево, а на другому ― дивовижна пташка. Насправді це була чарівна монета, але Петрик, звісно не знав про це. І як тільки він опустив монету собі в кишеню, то відчув щось дуже дивне. Петрикові здалося, що він стає все меншим і меншим, і це відчуття не покидало його, поки він не зробився зовсім крихітним чоловічком ― зростом у 5 см.

― Покажіть на лінійці, який це зріст 5 см? Давайте подумаємо, як ви можете допомогти Петрикові? Пофантазуємо. (Релаксація: грає музика, 2хв очі закриті).

― Якби ви були цим маленьким хлопчиком, про що б ви зразу подумали?

― Ви запропонували дуже цікаві догадки, але я зараз розповім про те, що подумав наш Петрик насправді.

― Хлопчик почав думати насамперед про те, як же він тепер буде добиратися додому, але так, як в цій казочці нічого про це не говориться, то ви можете висунути свої припущення з приводу цього. Отже, яким чином

 

 

Петрик може добиратися до свого дому? Не забувайте, що зріст у нього всього 5 см. (Психолог з дітьми обговорюють всі пропозиції).

― Діти, уявіть собі, що поряд з вами ходить така маленька людина. Як ви думаєте вона буде себе зручно почувати поруч з вами?

― Що ця маленька людина буде відчувати? Буде боятися ходити поряд з вами, чи буде почувати себе впевнено?

― Що відбудеться, коли Петрик потрапить додому?

― Що подумають його батьки? Як вони його зустрінуть?

― Що подумають його братик і сестричка?

― Що подумають кішка і собака?

― Що зміниться, коли Петрик буде іти?

― Яку різницю він відчує вночі і коли прокинеться вранці?

― Як ви думаєте у сні яким Петрик себе побачить? А коли прокинеться?

― Ви висловили досить багато припущень. А тепер подумайте і скажіть, що ж трапиться з Петриком у школі?

― Дітки, давайте разом пригадаємо нашу історію. З чого ж усе починалося?

― Сьогодні ми разом доберемося до кінця нашої казочки. Отже, після того, як Петрик став маленьким пройшли цілий день і ніч. Він захотів знову стати таким, яким був раніше. Подумайте і скажіть, як хлопчик може цього добитися?

― А тепер послухайте мене. Хлопчик вирішив поставити чарівну монету на те місце, де знайшов, в надії вирости і стати таким, як був. Він поклав монету вверх тією стороною, на якій було зображене дерево. В той момент, коли монета торкнулася землі, Петрик відчув, що стає все більшим і більшим. Але чарівна монета не знала якого зросту повинен бути хлопчик, і він ріс і ріс, поки зріст його не досяг 3-х з половиною метрів, що було вище стелі в цій кімнаті.

― Ви уявляєте, який це ріст? А тепер уявіть, що поруч з вами ходить така висока людина. Які незручності буде відчувати Петрик?

― Зрозуміло, що хлопчикові не хотілося бути велетнем так само, як він не хотів бути зовсім крихітним. Петрик дуже хотів бути звичайним хлопчиком свого віку. Скажіть, як йому стати таким, яким він був раніше?

― Хлопчик вирішив знову повернутися на те місце, де він знайшов монету. На цей раз він поклав її на землю тією стороною, на якій була зображена пташка. Як тільки він це зробив, то відчув, що швидко зменшується в розмірах. І раптом настав момент, коли перестав зменшуватися. Петрик оглянувся навколо і помітив, що знову став звичайним хлопчиком.

А зараз кожен з вас скаже, як можна було б закінчити нашу казку.

 

ІІІ. Висновки.

 

 

 

― Петрик був би задоволений займатися у вашій групі. Сів би біля тебе (називаю імена тих, хто найкраще відповідав). Подякував би тобі... Чекав би активної допомоги від тебе...

 

― Як і в кожній, у нашій казочці хороший кінець. І допомогли в цьому ваша доброта, милосердя, увага до інших людей, товариськість, ваше бажання допомогти тим, хто цього потребує.

А телевізор дякує вам за активну участь. Прочитайте, що написано? (Молодці!) І я вам дякую. Заняття закінчене.

 

 

ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ УВАГИ

 

ЗАНЯТТЯ № 6

 

Вправа «Що чути?»

Мета: розвиток уміння швидко зосереджуватися.

З сигналом психолога увага дітей звертається почергово то на двері, то на вікно. При цьому їм пропонується послухати і запам’ятати те, що відбувається за дверима й за віком. Потім кожен учень розповідає, що там відбувається.

 

Гра «Будь уважний!»

Мета: розвиток активної уваги.

Діти крокують під мелодію маршової пісні. На слово «зайчики», вимовлене психологом, діти повинні почати стрибати; на слово «коники» ― ніби бити копитами об підлогу; «раки» ― задкувати; «пташки» ― бігати; «лелека» ― стояти на одній нозі.

 

Вправа «Змінений тест Бурдона»

Мета: формування стійкості уваги.

Дітям пропонуються картки із надрукованими 10-20 рядками літер. У кожному рядку по 20 літер. Порядок розташування літер довільний.

 

И О М Р У К И Л Ф О А Я Б Н В Р И Ш Т Г

Т Г М Ф Р И Я К Ф Н С Т Р Ю Р О М Ї Є Т

Діти повинні:

• викреслити всі літери «И»;

• викреслити всі літери «Ф»;

• викреслити всі літери «А» та підкреслити всі літери «Я».

 

Гра «Хор»

Мета: розвиток уміння розподіляти увагу.

Один із учасників гри ― «відгадувач». Він виходить із приміщення. Інші гравці беруть 2-3 рядки відомого вірша, і кожен учень отримує по одному слову. Входить «відгадувач». По команді психолога учасники разом вимовляють кожен своє слово. Потрібно відгадати рядки з вірша. Якщо «відгадувач» не може впоратися із завданням, «хор» повторює слова вірша.

 

Гра «Не поспішай наслідувати»

Мета: розвиток уваги

Психолог, не поспішаючи, робить різні гімнастичні рухи. Діти повторюють

 

 

 

його рухи, але з відставанням на один: при першому русі дорослого діти не рухаються, при другому русі ― повторюють перший, при третьому ― другий. Можна ускладнити завдання ― відставати на два рухи.

 

 

 

ЗАНЯТТЯ № 7

 

Вправа «Хто уважніший?»

Мета: розвиток мимовільної уваги, оперативної пам’яті, концентрації уваги.

Психолог зачитує 8-12 слів (або демонструє список слів на аркуші паперу) з інтервалом 2-3 сек. (кількість слів учням не повідомляється). До списку слів включаються поняття, які можна об’єднати у 2-3 групи.

Наприклад: «шафа» - «цукерка» - «гвоздика» - «пряник» - «ромашка» - «стіл» - «шоколад» - «тюльпан» - «диван» - «троянда».

Після цього психолог ставить учням такі запитання:

― Які саме назви квітів і скільки їх було у цьому списку?

― Скільки всього слів було у списку?

― у які групи слів можна об’єднати ці слова?

 

Вправа «Вгадай та плесни у долоні» (за Овчаровою)

Мета: розвиток та переключення уваги.

Учням у швидкому темпі зачитуються слова. Почувши слово з вказаним психологом звуком, наприклад «д», діти мають плеснути у долоні.

Підвал, портрет, діжка, дрова, хода, дрозд, папір, лінія,дорога.

 

Вправа «М’ячики з числами»

Мета: розвиток уміння зосереджуватися.

Гравці стоять у колі.Психолог кидає комусь м’ячик невеликого розміру і називає будь-яке число від 1 до 19. Той, кому кинули м’ячик, повинен миттєво відгукнутися, назвавши число на одиницю більше, і знову кинути комусь м’ячик, назвавши при цьому нове число. Забороняється називати число, що йде за тим, на яке відгукнулися.

 

Вправа «Прочитай слова правильно»

Мета: розвиток зосередженості уваги.

Слова написані на дошці з розподілом на склади. Учням пропонується прочитати слова правильно.

Фа-ша, Нь-кі, Ш-ла-ко, Здо-гні, Пжля,Ник-чай, Клю.

Для учнів 3-4-х класів пропонуються слова:

Шо-лад-ко, ка-рин-хма, го-вик-сні, пе-ка-люх, ла-к-ри, ве-пед-се-ло, гі-ра-та.

 

Гра «Слухай оплески»

Мета: розвиток уміння зосереджуватися.

Діти йдуть по колу. Коли психолог зробить один оплеск, вони повинні

 

 

 

зупинитися й стати в позу «лелеки» (стояти на одній нозі, руки розвести в сторони). Якщо психолог зробить два оплески, діти повинні стати в позу жаби (присісти, п’ятки разом, носки та коліна розведені в сторони, руки між ногами на підлозі). На три оплески діти знову починають крокувати.

 

 

ЗАНЯТТЯ № 8

Вправа «Кошик»

Мета: розвивати вміння виділяти предмети за однією характерною ознакою.

Учням 1-2 класів пропонується розділити картки з указаними предметами на групи за однією суттєвою ознакою.

Установка: відберіть у вазу, кошик, шафу предмети, що вказані на картках.

Картки: яблуко, огірок, пальто, туфлі, шкарпетки, цибуля, груша, буряк, шляпа, помідор, персик, плаття, костюм, слива, капуста, морква.

 

Вправа «Спільне та відмінне»

Мета: розвивати вміння виділяти спільні та відмінні ознаки.

Учням пропонується знайти спільне та відмінне у таких предметах:

• поїзд і літак;

• озеро і річка;

• сосна і береза;

• лижі і ковзани.

 

Вправа «Охарактеризуй предмет»

Мета: розвивати розприділення уваги.

Психолог пропонує учням прикметники, якими можна охарактеризувати предмети.

Учням роздаються чисті аркуші, розділені навпіл з написами: ялина і струмок.На окремому аркуші вказані прикметники, якими можна охарактеризувати вказаний предмет. Завдання для учнів: на отриманому аркуші з іменниками, під кожним з них вказати прикметники, які їх характеризують: дзвінкий, бурхливий, пухнастий, вічнозелений, прозорий, високий, говіркий, святковий, чистий, веселий, прикрашений.

Вправа «Намалюй і запам’ятай»

Мета: розвивати обсяг і концентрацію уваги.

Психолог пропонує учням послухати слова. Але під час читання психологом слів учні повинні малювати узор ХОХОХОХО. По закінченні читання потрібно швидко записати слова, які запам’ятали.

Слова: буква, метро, сад, пісок, небо, зоопарк, шуба, вода, собака, банан.

Гра «Чотири стихії»

Мета: розвивати увагу, пов’язану із координацією слухового та рухового аналізаторів.

Учні сидять у колі. Психолог домовляється з ними, що на вимовлене ним слово «земля», всі повинні опустити руки вниз; «вода» ― витягнути руки вперед; «повітря» ― піднести руки вгору; «вогонь» ― виконувати обертальні рухи витягнутими вперед руками. Той хто помилився ― вибуває з гри.

 

 

ЗАНЯТТЯ № 9

 

Гра «Акробат»

Мета: розвивати уміння зосереджуватися на даному об’єкті.

Учні сидять по колу. Психолог, демонструючи в руках невелику фігурку людини (ляльку), пояснює, що це ― «акробат», який вміє виконувати чотири команди. «Праворуч!» ― на цю команду акробат робить поворот на 90̊ через праве плече; «Ліворуч!» ― повертається в протилежний бік. Команда «Вперед!» виконується як перекидання вперед; команда «Назад!» ― перекидання в протилежний бік.

Після того, як усі учні ознайомляться з принципами управління «акробатом», вони сідають у коло і починають уважно стежити за рухами уявного акробата, подаючи йому команди. Той, хто не зміг у якийсь момент стежити за грою, вибуває з гри. І так доти, доки не залишиться переможець.

 

Вправа «Запам’ятай картину»

Мета: розвивати обсяг і концентрацію уваги.

Психолог показує учням 10-12 картинок із зображеннями різних предметів. Учні розглядають картинки.1-2хв., а потім пишуть на аркушах те, що запам’ятали. Виграє той, хто запам’ятав найбільше.

 

Вправа «Таблиці Шульте»

Мета: розвивати обсяг і концентрацію уваги.

1. Потрібно знайти і показати всі чорні числа від 1 до 12. Не забувайте називати колір.

2. Потрібно знайти і показати всі червоні числа від 12 до 1. Не забувайте називати колір.

3. Потрібно по черзі називати і показувати чорні і червоні числа. Наприклад: 1 ― чорне, 12 ― червоне і т.д.

 

Вправа «Знайди розбіжності»

Мета: Розвивати концентрацію уваги.

Учням пропонується дві однакові картини, але з розбіжностями. Потрібно знайти розбіжності між картинами.

 

Гра «Встигни зайняти місце»

Мета: розвивати уважнісь, спостережливість.

Ведучий ― листоноша. Гравці ― міста. Ведучий оголошує: «Пошта йде з Чернівців до Харкова». Гравці, чиї міста названі, мають якнайшвидше помінятися місцями. Ведучий намагається зайняти чиєсь місце. Якщо йому це не вдається тривалий час, він може сказати: «Пошта йде у всі міста!». Тоді всі гравці мають помінятися місцями.

 

 

ЗАНЯТТЯ № 10

 

Вправа «Друкарська машинка»

Мета: розвивати довільну увагу.

Кожному учневі присвоюється 1-2-3 літери алфавіту(залежно від кількості учасників, щоб усі літери були розподілені). Потім придумується

слово або фраза з 2-3 слів. На сигнал психолога учні починають «друкувати» (оплески). Коли слово буде «надруковане», всі дружно аплодують.

 

Вправа «Які звуки повторюються?»

Мета: розвивати довільну увагу, оперативну пам’ять.

Психолог зачитує 5-7 слів, у кожному з яких зустрічається якийсь один звук (голосний чи приголосний). Наприклад: «хліб»- «відро»- «пролісок»- «камінь»-«папір». Учні визначають звук, який повторюється в кожному слові.

Можна давати слова, в яких повторюється два звуки. Наприклад: «книжка»-«тканина»-«нитка»- «нирка»-«ноги».

 

Вправа «Виключення зайвого» ( за основу взято тест «Четвертий зайвий» за Марцинківською)

Мета: розвивати вміння виділяти предмети за однією характерною ознакою.

Учням пропонується самостійно вилучити зайві у списку слова. У кожного учня є своя картка.

• Тарілка, ложка, сіль, виделка;

• корова, щука, кінь, собака;

• магазин, пальто, капелюх, капці;

• Тюльпан, малина, троянда, ромашка;

• яйце, картопля, буряк, цибуля;

• лікар, книга, столяр,коваль.

 

Вправа «Кого не стало»

Мета: розвивати довільну увагу.

Психолог виставляє 10 іграшок (бажано тварин). Діти 20 сек. Розглядають їх. По команді психолога закривають очі. Психолог ховає одну іграшку і запитує: «Кого не стало?»

 

Гра «Будь уважний» (заняття №6)

16

ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ ПАМ’ЯТІ

 

ЗАНЯТТЯ №11

 

Гра «Хто відгадає?»

Мета: розвиток зорової пам’яті

Можна грати як з групою, так і з однією дитиною. Завдання полягає в тому, що дитину просять по пам’яті описати який-небудь із предметів, що є у кімнаті так, щоб інші діти відгадали. При цьому не можна дивитися на цей предмет і називати його.

Після того, як психолог пояснив правила гри, а діти підготувалися до неї і вибрали предмет, психолог дає в руки будь-якій дитині іграшку, як запрошення до розповіді. Той, хто отримав іграшку розповідає про загаданий предмет. Коли загадка відгадана, її автор передає іграшку у руки наступній дитині. Гра триває доти, доки кожен не придумає свою загадку.

 

Вправа «Повтори рухи» (за Єрмалаєвою)

Мета: розвиток комбінованої пам’яті.

Психолог плеще в долоні, вистукуючи певну мелодію. Дитина уважно слухає її, запам’ятовує її, а потім відтворює. Ритмічні вирази повинні бути короткими,чіткими.

 

Гра «Гудзики»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Потрібно відтворити візерунок з ґудзиків у клітинках ігрового поля.

 

Вправа «Запам’ятай слова» (за Овчаровою)

Мета: розвиток слухової пам’яті».

Учням пропонують запам’ятати та відтворити через 5 хв кожне друге слово з прочитаної пари:

• кішка – молоко;

• хліб – масло;

• хлопчик – машиніст;

• зима – гірка;

• зуби – щітка;

• річка – міст;

• фарба – пензлик.

Цю вправу можна виконувати на кожному занятті, додаючи кожного разу 3-5 пар нових слів та міняючи місцями пари.

 

Вправа «Запам’ятай і замалюй»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

 

 

 

Психолог демонструє протягом 3-5 сек. Низку простих геометричних фігур. Після цього кожен з учнів відтворює в зошиті це по пам’яті.

Для ускладнення вправи кількість фігур можна збільшувати, а також змінювати їх на інші знайомі для дітей об’єкти (малюнки людей, тварин, овочів, хатки тощо).

 

 

ЗАНЯТТЯ №12

Вправа «Повтори навпаки»

Мета: розвиток оперативної пам’яті.

Психолог зачитує 1-3 складові слова – учень повторює їх, вимовляючи їх навпаки. Наприклад: «сон» - «нос», «раб» - «бар», «село» - «олес», «зима» - «амиз» і т. д.

 

Вправа «Відтвори за кодом»

Мета: розвиток логічної пам’яті.

Психолог демонструє по порядку 5-10 знайомих предметів. Учні при цьому вимовляють уголос назву предмета і записують у рядок початкову літеру назви кожного предмета. Наприклад: «ваза» - «осел» - «лінійка» - «годинник» - «аркуш» - ВОЛГА.

Варіант 2. Психологзадає будь-яке слово (наприклад: весло, ялинка, вовк тощо). Кожен учень, розшифровуючи код, придумовує свій індивідуальний набір слів (іменників) і повідомляє іншим дітям.

 

Гра «Запам’ятай порядок»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Цю гру виконують під час подорожі до кабінету для занять чи назад до класу. Учням пропонується вишикуватися у шеренгу один за одним. Один з учнів оглядає дітей у шерензі протягом 30-40 секунд, при поверненні до кабінету називає дітей по порядку, хто за ким стояв.

 

Вправа «Запам’ятай картинку» (в основу покладено діагностичну методику, описану Терлецькою)

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Психолог добирає 10-12 картинок. Учні розглядають картинки 1-2 хв, а потім по черзі називають, що запам’ятали. Виграє той, хто останнім назве предмет. Кожного разу кількість картинок збільшується.

 

Вправа «Гудзики»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Потрібно відтворити візерунок з ґудзиків у клітинках ігрового поля.

 

 

ЗАНЯТТЯ №13

 

Гра «Античас»

Мета: розвиток продуктивності пам’яті.

Психолог пропонує кожній дитині тему для невеликої розповіді (наприклад, «Театр», «Магазин», «Риболовля», «Прогулянка в ліс» тощо). Отримавши тему, кожен учень повинен розкрити її, описуючи всі події в ній

у зворотному порядку.

 

Вправа «Сірники»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Беруть сірники без голівок або лічильні палички. Психолог з висоти 10-15 см кидає на стіл 2-3 шт. і пропонує розглянути їх розміщення, запам’ятати його та відтворити в зошиті.

 

Вправа «Пригадай, що було»

Мета: розвиток образної пам’яті.

Психолог пропонує дітям щохвилинно описати події власного вчорашнього дня. Якщо виникнуть труднощі у відтворенні, необхідно зайнятися чимось іншим, а через 5-10 хв спробувати згадати ще раз.

 

Гра «Повторюй за мною»

Мета: розвиток комбінованої пам’яті.

Грають всі присутні діти. Перший учень називає будь-яке слово, наприклад, друг, другий повторює його і додає своє, наприклад: друг, будинок. Перший називає два слова та додає своє нове слово. Перемагає той, хто не збиваючись, повторить більше слів.

 

Гра «Тахітоскоп»

Мета: розвиток продуктивності зорової пам’яті.

Учасники гри сидять у колі. Один або двоє учасників стають у центр кола. Вимикається світло, і, стоячи в центрі кола, гравці приймають будь-які пози, нерухомо застигаючи в них. На сигнал готовності на деякий час вмикається світло і знову вимикається. У момент спалаху учасники гри намагаються якомога точніше запам’ятати положення позуючих. Після вимкнення світла позуючі в темноті повертаються і сідають в коло. Знову вмикається світло і всі учасники гри, крім позуючих, спільними зусиллями намагаються відтворити те, що вони бачили. При цьому натурщиків повертають у середину кола і «ліплять» із них пози, у яких, на думку групи, вони знаходилися під час спалаху світла. Після того, як учасники гри дійдуть певної згоди, натурщики демонструють свої справжні пози.

 

 

 

ЗАНЯТТЯ 14

 

Вправа «Повтори рух» (за Єрмалаєвою)

Мета: розвиток комбінованої пам’яті.

Психолог плеще в долоні, вистукуючи певну ритмічну мелодію. Дитина уважно слухає її, запам’ятовує, а потім відтворює. Ритмічні вирази повинні бути короткочасними, чіткими.

 

Вправа «Вигадай казку»

Мета: Розвиток комбінованої пам’яті.

Психолог домовляється з учнями про те, що буде складатися казка за планом на певну тему. Тема обговорюється заздалегідь. Психолог пропонує скласти казку згідно з планом. Через 5-7 хв кожен з учнів розповідає придуману казку. Варіанти обговорюються і оцінюються. Найвищу оцінку отримує оповідач, який склав казку найближче до плану.

 

Вправа «Художник» (за Суботіною)

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Групі учнів (3-4) пропонують розглянути уважно предмет (вазу, візерунок, нескладний малюнок). Одному з учнів пропонують виступити в ролі «художника» та описати предмет, решта групи має уважно слідкувати, чи детально його описано. Перемагає той, хто точно опише предмет.

 

Гра «Запам’ятай і замалюй»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Психолог демонструє протягом 3-5 с низку малюнків, на яких зображені різні тварини. Після цього кожен з учнів пише в зошиті назви тварин, які запам’ятав.

 

Гра «Запам’ятай свою позу»

Мета: розвиток комбінованої пам’яті.

Діти стоять у колі або в різних кутках кімнати. Кожна дитина має прийняти будь-яку позу й запам’ятати її. Коли заграє музика, всі діти розбігаються, коли стихне, вони повинні повернутися на свої місця й прийняти ту саму позу.

 

 

ЗАНЯТТЯ 15

 

Гра «Бабуся складає у свою валізу»

Мета: розвиток механічної пам’яті.

Психолог починає розповідь: «Бабуся складає у свою валізу гребінець», а наступний гравець має повторити вже сказане, додавши свій предмет: «Бабуся складає у свою валізу гребінець і … капці тощо». Гра триває доти, доки ряд не стає таким довгим, що його вже не можна відтворити.

 

Вправа «Запам’ятай слова»

Мета: розвиток слухової пам’яті. (Заняття №11)

 

Гра «Двірна шпара»

Мета: розвиток зорової пам’яті.

Для гри слід підготувати невелику яскраву і докладну картинку та аркуш паперу, що приблизно вчетверо більший за розмір картинки. У середині цього аркуша потрібно вирізати отвір у формі двірної шпарини. Ведучий прикриває картинку цим аркушем і кладе її перед учасниками. Розглядати картинку можна тільки через отвір, поступово пересуваючи верхній аркуш, але не піднімаючи його. Усі розглядають її одночасно, але кожний водить лист протягом хвилини. Потім психолог пропонує, щоб хто-небудь розповів, що зображено на картинці, інші виправляють і доповнюють його. На закінчення гри картинка відкривається, і психолог обирає переможця, що розповів найправильніше і найдокладніше.

 

Вправа «Сірники»

Мета: розвиток зорової пам’яті. (Заняття 13)

 

Гра «Запам’ятай позу»

Мета: розвиток комбінованої пам’яті. (Заняття №14)

 

 

 

ЗАНЯТТЯ З РОЗВИТКУ МИСЛЕННЯ

 

ЗАНЯТТЯ № 16

 

Вправа «Складання речень» (за Є.В.Заїкою)

Мета: розвивати здібність швидко встановлювати логічні зв’язки між звичайними предметами.

Вибираються навмання три слова, не пов’язані за змістом (наприклад, «озеро», «олівець», «ведмідь»). Необхідно скласти якомога більше речень, включивши всі три слова (відмінок можна змінювати). Наприклад: «Ведмідь кинув у озеро олівець», «Хлопчик намалював олівцем ведмедя, що купався в озері».

 

Вправа «Склади з літер слово»

Мета: розвивати наочно-образне мислення.

Дитині пропонують набір літер, з яких вона має скласти слово.

 

Вправа «Хто найвищий»

Мета: розвивати логічне мислення.

Жили-були три хлопчики – Микола, Петрик та Іванко. Микола нижчий за Петрика, Петрик нижчий за Іванка. Хто найвищий?

 

Вправа «Геометричні фігури»

Мета: розвиток логічного мислення.

Учням пропонується із сірників скласти різні геометричні фігури:

• 2 трикутники з 5 паличок;

• 2 квадрати з 7 паличок;

• 3 трикутники з 7 паличок.

 

Вправа «Виділення зайвого слова» (за Є.В.Заїкою)

Мета: Розвиток здібності до порівняння, формування установки на альтернативність рішення.

Вибираються будь-які 3-5 слів (наприклад, «собака», «помідор», «сонце»). Необхідно знайти одне слово серед заданих, яке відрізняється від інших, об’єднаних якоюсь спільною ознакою («помідор» і «сонце» - круглі, «собака – ні). Перемагає той, у кого більше варіантів відповідей.

 

 

ЗАНЯТТЯ №17

 

Вправа «Придумай, перелічи»

Мета: розвивати наочно-образне мислення.

Дитині пропонують:

а) придумати слова із заданою літерою:

• ті, що починаються літерою «а»,

• ті, що закінчуються літерою «т»,

• ті, в яких третя літера «с»;

б) перелічити об’єкти заданої ознаки:

• круглої форми,

• червоного кольору тощо;

в) перелічити всі способи використання:

• цегли,

• паперу,

• тарілки тощо.

 

Вправа «Півень»

Мета: розвивати логічне мислення.

Залетів півень у сусідній двір. Між сусідами виникла суперечка чиє яйце? Що ви думаєте з цього приводу?

 

Вправа «Пошук аналогів» (за Є.В.Заїкою)

Мета: формування здібності класифікувати предмети та явища за їх ознаками.

Називається якийсь предмет чи явище (наприклад, «вертоліт»). Необхідно підшукати якомога більше його аналогів, тобто інших предметів, схожих із заданим за різними суттєвими ознаками. Слід також систематизувати ці аналоги за групами відповідно до певної ознаки (наприклад, «птах», «метелик» - літають: «автобус», «поїзд» - транспортні засоби тощо).

Переможцем стає той, хто назвав найбільшу кількість груп аналогів.

 

Вправа «В кого волосся темніше?»

Мета: розвиток логічного мислення.

У Марії волосся світліше, ніж у Софії, і темніше, ніж у Надії. В кого найтемніше волосся?

 

Вправа «Назви предмет»

Мета: розвиток наочно-образного мислення.

Дітям пропонують картку, на якій зображено багато різних предметів. Вони мають назвати лише ті предмети, назви яких починаються із заданого звука.

 

 

24

 

ЗАНЯТТЯ №18

 

Вправа «Знайди пропущені літери»

Мета: розвивати наочно-образне мислення.

Дітям пропонують три групи слів, у яких пропущені літери. Складність слів зростає від групи до групи:

Г…РА Д…Р…ВО Б…Л…ОН
П…ЛЕ К…М…НЬ Я…ИН…А

 

Вправа «Придумати слова»

Мета: розвивати словесно-логічне мислення.

Варіант 1. Записати 4-8 слів, кожне з яких починається на «Се…» («Ма…», «Ру…» тощо).

Варіант 2. Записати 4-8 слів, кожне з яких складається з чотирьох літер і починається на «В…» («К…», «Ш…» і т.д.).

Варіант 3. Протягом трьох хвилин записати більше слів із трьох, чотирьох, п’яти тощо літер.

 

Вправа «Давай подумаємо»

Мета: розвивати логічне мислення.

1.На столі між ручкою і олівцем лежить лінійка. Чи можна. Не перекладаючи її, зробити так, щоб вона стала крайньою?

2. У хлопчика-мізинчика з казки Шарля Перро було шість братів. Автор казки чомусь не схотів повідомити нам, що у дійсності в цій сім’ї дроворуба у кожного з семи братів було по сім сестер. Скільки ж усього братів і сестер у цій казковій сім’ї?

Вправа «Пошук протилежних предметів» (за Є.В.Заїкою)

Мета: формувати здібності порівнювати предмети між собою, виділяючи при цьому спільні і відмінні ознаки.

Називається якийсь предмет (наприклад, «хата»). Необхідно знайти предмети, протилежні за різними ознаками до заданого, і систематизувати їх у групи. Наприклад, «Хлів» (протилежність за розміром і комфортом), «поле» (відкритий і закритий простір) тощо. Перемагають за більшою кількістю груп протилежностей.

 

Вправа «Про що мова?»

Мета: розвивати логічне мислення.

Йдуть дві дівчинки. Зупинилися вони біля тину, за яким щось було. Одна питає іншу: «Це чорна?» - «Ні, це червона». – «А чому вона біла?» - «Тому, що ще зелена». Про що вели мову дівчатка?

 

 

 

 

ЗАНЯТТЯ №19

 

Вправа «Як звати гномів?»

Мета: розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки.

Три гномики сиділи в ряд.

Говорить перший: «Я не Гнат».

А другий мовив: «Я не Клим».

«Я, - каже третій, - не Трохим.

Трохим із Климом поруч,

А я від них праворуч».

Задача зовсім не складна.

Вгадайте гномів імена.

 

Вправа «Добери до прізвищ імена»

Мета: розвивати логічне мислення.

Василь сказав: «Я не Петренко».

Іван сказав: «Я не Вітренко».

Степан поглянув на Петренка

І каже: «Я не Федоренко».

Тепер задача вам, малята, -

До прізвищ імена дібрати.

 

Розв’яжіть за допомогою таблиці.

  Петренко Вітренко Федоренко
Василь      
Іван      
Степан      

 

Вправа «Знайди спільну граматичну ознаку»

Мета: розвивати вміння групувати слова за певною граматичною ознакою.

а) трамвай, машина, автомобіль,дорога, вулиця, світлофор;

б)ножиці, золото, штани, сало,молоко,санчата.

Відповідь: (а)ч.р., ж.р.; б) множ., одн.)

 

Вправа «Що легше?»

Мета: розвивати логічне мислення.

Маса 5-ти однакових яблук і 3-х однакових груш дорівнює масі 4-х таких яблук і 4-х таких груш. Що легше – яблуко чи груша?

Відповідь: однакові за масою.

Вправа «Скільки звірів і птахів?»

Мета: розвивати логічне мислення.

Звірі і птахи зібралися на лісову нараду. Усього було 80 ніг(лап) і 40 крил. Скільки звірів і скільки птахів було на нараді?

Відповідь: птахів 20, звірів 10.

 

 

 

ЗАНЯТТЯ №20

 

Вправа «Скільки хлопчиків і скільки дівчаток?»

Мета: розвивати логічне мислення.

У дівчинки стільки ж братів, скільки й сестер, а в хлопчика з цієї ж сім’ї братів немає. Скільки в цій сім’ї хлопчиків і скільки дівчаток?

Відповідь:1 хлопчик і 2 дівчинки.

Вправа «Як закінчився турнір?»

Мета: розвивати логічне мислення.

Чотири пташки

Грали в шашки.

Хто переміг?

«Звичайно, я!» –

Промовив грак,

«Ти був аж третій», –

Почувся голос солов’я.

Ворона каже:

«Дрізд останній,

А перша я була, ось так!»

А дрізд сказав:

«Ворона друга,

Останнім був сердега грак!

А найприємніше, що я

Зміг обіграти солов’я!»

Всі помилялись чи брехали,

Ні слова правди не сказали.

То як пройшов турнір, скажи,

Цю плутанину розв’яжи.

Розв’яжи за допомогою таблиці.

         
Грак        
Соловей        
Ворона        
Дрізд        

 

Вправа «Як звуть батька?»

Мета: розвиток логічного мислення.

Дідуся звуть Григорій Васильович, його онука – Андрій Віталійович. Як звати батька онука?

Відповідь: Віталій Григорович.

 

Вправа «Хто який на зріст?»

Мета: розвивати логічне мислення.

Від Юрка Андрійко нижчий,

За Миколу – трохи вищий.

Юрка Тарасик переріс.

То який у кого зріст?

140 см – зріст….

120 см – зріст….

100 см – зріст….

80 см – зріст….

 

Вправа «Скільки всього дітей?»

Мета: розвивати логічне мислення.

У батьків було три дочки, у кожної з них було по два брати. Скільки всього дітей у цій сім’ї?

Відповідь: п’ятеро.

 

 

 

ЗАНЯТТЯ №21 (Підсумкове)

 

Мета: розвивати в учнів увагу, пам’ять, логічне мислення.

Обладнання: таблиці Шульте, плакати «Функціональна спроба», ілюстрації 12 зображень предметів, магнітофон, аркуші для відповідей, секундомір, яблуневе дерево, корзинка, стікери, картини учнів-гуртківців.

 

Хід заняття

 






Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:

vikidalka.ru - 2015-2024 год. Все права принадлежат их авторам! Нарушение авторских прав | Нарушение персональных данных