Главная

Популярная публикация

Научная публикация

Случайная публикация

Обратная связь

ТОР 5 статей:

Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия

Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века

Ценовые и неценовые факторы

Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка

Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы

КАТЕГОРИИ:






Додаткова література. 1. Анисимов А.Ф. Исторические особенности первобытного мышления / Анисимов А.Ф




1. Анисимов А.Ф. Исторические особенности первобытного мышления / Анисимов А.Ф. – Л.: Наука, 1971. – 291 с.

2. Сергеев Б.Ф. Ступени эволюции интеллекта / Сергеев Б.Ф. – Л.: Наука, 1986. – 248 с.

3. Сидоров М.М. Как человек стал мыслить / Сидоров М.М. – М.: Политиздат, 1965. – 257 с.

4. Фромм А.С. Занимательная приматология / Фромм А.С. – М.: Знание, 1986. – 280 с.

 

 


ЗАНЯТТЯ 4

ТЕМА: Стадія інтелекту. Особливості поводження приматів.

МЕТА: Вивчити особливості поводження приматів; охарактеризувати особливості поводження тварин, що стоять на стадії інтелекту; проаналізувати структуру поведінкового акту тварин на стадії інтелекту.

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

1. Питання для самопідготовки:

1. Морфологічна подібність людини й приматів.

2. Наявність інтелекту у приматів.

3. Особливості поводження.

 

2. Виписати і надати визначення ключовим поняттям теми: інтелект тварин, інтелект людини, 2-х фазна задача, елементарне мислення, язики-посередники, критерії визначення інтелекту тварин, узагальнення.

 

3. Теми доповідей та повідомлень:

3.1 Проблема існування свідомості тварин.

3.2 Методи дослідження психічної діяльності тварин, які перебувають на стадії інтелекту.

3.3 В. Келлер та Н.М. Ладигіна-Котс у вирішенні проблеми інтелекту антропоїдів.

 

4. Законспектувати глави наступних робот:

4.1 Леонтьев А.Н. Проблемы развития психики / Леонтьев А.Н. – М.: МГУ, 1981. – 325 с. (Розділ «Стадии интеллекта»).

4.2 Фабри К.Э. Основы зоопсихологии / Фабри К.Э. – М.: МГУ, 1976. – 450 с. (Розділ «Перцептивная психики»).

4.3 Сергеев Б.Ф. Ступени эволюции интеллекта / Б.Ф. Сергеев. - Л.: Мир, 1986. – 230 с. (Розділ «Характеристика поведения животных, стоящих на стадии развития интеллекта»).

 

5. Завдання для самостійної роботи:

5.1 Продовжити таблицю.

5.2 Навести приклад інтелектуальної поведінки тварин.

5.3 Н.М. Ладигіна-Котс у суперечці з В. Келером сказала: «Шимпанзе – це не майже людина. Це - зовсім не людина». Поясніть вискакування. В чому ж полягають основні відмінності діяльності тварин від діяльності людини?

5.4 Дарвін вважав, що інтелект людиноподібної мавпи відрізняється від людського тільки кількісно, але якісно. Чи згодні ви з цим висловлюванням? Доведіть свою відповідь.

5.5 Заповнити таблицю:

 

Назва язика-посередника Вчені, які навчали антропоїдів язикам-посередникам Результати навчання
     

 

Морфологічна подібність людини й приматів. Людина - соціальна істота, що утворила величну цивілізацію. Людини відрізняють від всіх тварин наступними рисами: прямоходіння, відносно великий мозок, членороздільна мова, незвичайна здатність до абстракції, що народжує свідомість, систематична праця й громадське життя. Ці фундаментальні відмінності визначають і багато чого іншого. Більші відмінності мавпи від людини обумовлені пристосуванням перших до життя на деревах. Ця особливість у свою чергу веде до інших.

Навіть вищі мавпи мають різні у відношенні людей пропорції лицьового й мозкового відділів черепа, більше довгі верхні кінцівки, протипоставлений великий палець ноги. У мавп менше строк природного життя, а із цим зв'язані більше швидкий ріст плода, порівняно раннє статеве дозрівання, менша тривалість дітородного періоду. Подібність людини з мавпами складається в будові зубів, органів зору, системи розмноження, зокрема, наявність унікальних статевих циклів, а також груп крові за імунологічними властивостями еритроцитів. Треба знати, що ні в яких тварин до приматів фактори АВО в крові не виявлені. Основна система АВО відсутній навіть у напівмавп. Вона з'являється у вигляді позаклітинних елементів тільки в широконосих приматів Нового Світу, що виявляється лише в слині, і більш чітко виявляє в нижчих мавп Старого Світу. Тільки в антропоморфних мавп і в людини антигени груп АВО постійно присутні в еритроцитах крові й у слині, принаймні, у більшості випадків.

Подібно в людини й вищих мавп будова кістяка: загальне число хребців і їхня градація по розділах хребта, кількість ребер (12-13). Незважаючи на розходження в способах пересування сучасних людини й шимпанзе, анатоми постійно переконуються у величезному філогенетичному спорідненні механізмів локомоції.

Але саме головний мозок, найбільш відмінний серед всіх органів у людини й антропоїдів, якщо говорити про обсяг і вагу, виявляє, як частково відзначене, максимальна подібність у будові.

Мавпи народжуються з більш «готовим» мозком, ніж людина. У новонародженої дитини мозок дорівнює всього 25% майбутньої повної ваги, а в шимпанзе - 45%. Площа кори більших півкуль мозку від народження до повної зрілості в людини збільшується в 5 разів, а в нижчої мавпи - тільки в 1,25 рази, і це розходження стосується формування проекційних і асоціативних областей нової кори. Тільки в людини й у мавп є в головному мозку Сильвієва борозна, тільки в них шари кори ділиться на підшари, тільки в людини й шимпанзе подібна скронева кора в цілому - розходження виявлене лише в розмірах полів.

 

Наявність інтелекту у приматів. Після порівняння головного мозку приматів і людей можна звернутися до поводження й інтелекту, єдиним регулятором яких є мозок. Він керує обмінними й гормональними процесами, пристосуванням до мінливих температур, діяльністю серцево-судинної й дихальної систем, тобто основними вегетативними механізмами. Наукове вивчення інтелекту мавп почалося із вчення Ч. Дарвіна. Йому належить книга «Про вираження відчуттів у людини й тварин» (1872 р.). У ній, зокрема, показано, що міміка антропоїдів подібна до людської. Дарвін вважав це наслідком подібності мускулатури індивіду і приматів. Він визначив, що міміка, вираження емоцій є засобом комунікації. Антропоїд здатний мімічно виражати майже всі людські емоції, крім здивування, подиву, відрази. Але пізніше вдалося зафіксувати й ці вираження емоцій. Дарвін вважав, що інтелект людиноподібної мавпи відрізняється від людського тільки кількісно, але не по якості.

Про високий рівень інтелектуальних здібностей антропоїдів говорили Р. Йеркс, В. Келлер, Н.М. Ладигина-Котс, І.П. Павлов, а в наш час усі, хто систематично вивчає вищих мавп у природі або в неволі. І якщо існує приматологічний рівень еволюції, приматологічний рівень розвитку головного мозку, окремих його утворень і їхніх співвідношень, а також органів почуттів, якщо генетичні, молекулярно-біологічні й імунно-біохімічні ознаки мають ще більш високий приматологічний рівень, не можна не припустити відповідно будові мозку особливий приматологічний рівень інтелекту й поводження.

 

Особливості поводження. Особливо велика неврологічна й поведінкова подібність людини й вищих мавп встановлено в дитинстві й у дитячому віці. Хоча в маляти шимпанзе подання про причинність виражені значно менше, ніж у дітей, стадії імітації, наявності об'єкта й розвитку більшості поведінкових ознак були такими ж, що й у людини. Розходження складалося лише в числі ознак, що говорить тільки про кількісне, але не якісній відмінності розвитку когнітивних здібностей у приматів. Існують дані про подібність у вищих приматів нюху, смаку, дотику й навіть сприйняття ваги ваг, що піднімаються.

Уже давно відзначена надзвичайна пам'ять у мавп. Беріташвілі й Фірсов говорять про перевагу мавп перед всіма тваринами й у довгостроковій пам'яті. Шимпанзе здатні до вищого, асоціативного мислення, і це підтверджено на основі математичних операцій з кількістю й пропорціями цілого. Знаменита Сара, що настільки успішно навчалася символічній мові в Девіда Приймака, у серії досвідів за методом «вибору за зразком» не тільки правильно диференціювала половину, чверть, три чверті яблука або грейпфрута, не говорячи вже про число цілих об'єктів до чотирьох, але й в 86 випадках з 1000 правильно встановлювала відповідність між диском з відсіченою чвертю й глечиком, наповненим підфарбованою водою ні три чверті! Концептуальна оцінка кількості з виділенням проміжного числа виявлена в досвідах И. У. Саймири (а цю здатність уважають попередником виникнення язика). Однак, такі разючі здатності, як розходження «подразників», або сигналів, різного класу з абстрагуванням їх для зіставлення абсолютно несхожих предметів і добір їх на математичний основі, не виявлені в нижчих мавп. Отже, сенсорні можливості вищих мавп і людини практично однакові. Найвищий рівень інтелекту зафіксований у шимпанзе. В «Міжнародному журналі приматології» в 1982 р. опублікована робота 27 учених різних спеціальностей про язик приматів. У ній говориться: незважаючи на те, що вищі мавпи не здатні опанувати всім інструментуванням язика людини, вони можуть використовувати символи семантично (як означаючі різні предмети), групувати подібні поняття, цілеспрямовано їх комбінувати для вираження бажань; тут же відзначено, що виявлено паралелі між розвитком язика антропоїдів і дітей. Все це - великий внесок у розуміння еволюції, розвитку інтелекту й самопізнання.

 

Рекомендована література і методичне забезпечення та ресурси

Основна література

1. Зорина З.И. Зоопсихология: элементарное мышление животных / З.И. Зорина И.И. Полетаева. – М.: МГУ, 2003. – 320 с.

2. Ладыгина- Котс Н.Н. Развитие психики в процессе эволюции организмов / – Ладыгина- Котс Н.Н. – М.: Сов. наука, 1978. – 358 с.

3. Леонтьев А.Н. Проблемы развития психіки / Леонтьев А.Н. – М.: МГУ, 1981. – 325 с.

4. Сравнительная психология и зоопсихология / Сост. и общая редакция Г.В. Калягиной. – СПб: Питер, 2001. – 416с.

5. Фабри К.Э. Основы зоопсихологии / Фабри К.Э. – М.: МГУ, 1976. – 450 с.

 






Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:

vikidalka.ru - 2015-2024 год. Все права принадлежат их авторам! Нарушение авторских прав | Нарушение персональных данных