![]() ТОР 5 статей: Методические подходы к анализу финансового состояния предприятия Проблема периодизации русской литературы ХХ века. Краткая характеристика второй половины ХХ века Характеристика шлифовальных кругов и ее маркировка Служебные части речи. Предлог. Союз. Частицы КАТЕГОРИИ:
|
Робота над текстовою задачею (завдання 4) 7 страница- Офтальмологічна пауза - Розв’язування логічних задач - У Петрика було 7 грн, а у Михайлика — 5 грн. Петрик купив олівець. Скільки коштує олівець, якщо у хлопчиків грошей залишилося порівну? (2 грн) - У Кості і Сергійка порівну марок. Скільки марок Костя віддав Сергійкові, якщо у нього стало на 6 марок менше, ніж у Сергія? (3) - У Люсі 3 цукерки, у Валі стільки ж. Люся віддала Валі 1 цукерку. На скільки цукерок стало більше у Валі? (На 2) V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Що на уроці було найцікавішим? найскладнішим?
Урок 108. Тема. ПИСЬМОВА НУМЕРАЦІЯ: ЗАПИС ЧИСЕЛ У НУМЕРАЦІЙНІЙ ТАБЛИЦІ. ТАБЛИЦЯ ЧИСЕЛ ПЕРШОЇ СОТНІ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ І ВИРАЗІВ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ Мета: формувати в учнів уміння записувати числа першої сотні в нумераційній таблиці; розвивати обчислювальні навички, вміння порівнювати числа і вирази; розв’язувати задачі; виховувати допитливість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Розв’язування задач Учитель читає задачу, а діти викладають квадрати або обводять клітинки в зошитах. 1) Мишко купив 5 зошитів у лінійку і 4 зошити в клітину. Скільки всього зошитів купив Мишко? 2) Мишко купив 9 зошитів. 6 зошитів він віддав сестрі. Скільки зошитів залишилося у Мишка? (6 будь-яких зошитів відсовують або закреслюють 6 квадратів.) З’ясовують, чим цікаві ці дві задачі. Друга задача — ніби продовження першої, оскільки відповідь першої задачі входить до умови другої. У хлопчика було 12 марок, українських і зарубіжних — порівну. Скільки було українських і скільки зарубіжних марок? — А якщо відомо, що українських марок було більше, ніж зарубіжних, то скільки могло бути тих і інших марок? (Учні розв’язують задачу підбором чисел у рівності: 2. Порівняння чисел 14 см і 4 дм Порівнюючи 14 см і 4 дм, учні міркують так: 4 дм — це 4 десятки сантиметрів, або 40 см; 14 см менше, ніж 40 см, значить, 14 см менше, ніж 4 дм. Доцільно, виконуючи порівняння, показувати приблизну довжину порівнюваних відрізків. 3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням — Доповніть ряд двома–трьома числами. 2; 4; 6; 8;... III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за нумераційною таблицею Використовуючи абак (нумераційну таблицю), пучки-десятки й окремі палички, спочатку повторюють письмову нумерацію чисел другого десятка: позначають цифрами число паличок (1 дес. 9 од., 2 дес.). Діти пояснюють, що означає в записі числа кожна цифра. Потім аналогічно працюють над числами, які більше 20: задають число паличками, а діти позначають число цифрами і, навпаки, задають число, позначене цифрами, а діти ілюструють їх паличками (39; 40; 45). При записуванні чисел діти під керівництвом учителя дають пояснення виду: «Число містить 2 десятки — цифра 2 повинна стояти на другому місці справа; число містить 4 одиниці — цифра 4 на першому місці справа. Читаю: двадцять чотири. У числі 30 міститься 3 десятки, або 30 одиниць, нуль 101показує, що в числі 30 окремі одиниці відсутні». (Термін «одиниці 1(2) розряду» не вводиться.) — Запишіть у таблицю числа: тридцять два, двадцять п’ять, сімнадцять, сімдесят, дев’яносто вісім, сто. 2. Робота за підручником (с. 116–118) Завдання 49 — Виміряйте зображений відрізок. Накресліть відрізок на 2 см коротший. Завдання 50 — Прочитайте задачу. Якого даного не вистачає? — Яке запитання можна поставити до задачі? — Доповніть задачу і розв’яжіть її. У саду посадили 9 груш, а яблунь на... Скільки...? Завдання 51 — Розгляньте таблицю. Що відомо? Що треба знайти? Завдання 52 — Яке число записано в таблиці? Що означають у його записі цифри 2; 3? Завдання 53 — Накресліть таку таблицю в зошиті. Запишіть до неї числа: двадцять сім, сорок п’ять, шістнадцять, шістдесят, дев’яносто дев’ять, сто. Число сто записують так: 100. Завдання 54 — Розгляньте таблицю чисел першої сотні. (Слід звернути увагу, що подібна таблиця є на першому форзаці підручника.) — Прочитайте числа першого, другого, третього, четвертого і десятого десятків. — Назвіть наступне і попереднє числа до 27; 50. — Прочитайте всі числа, у яких число одиниць — 0. Завдання 55 — Скільки у числі 42 десятків; одиниць? — Збільшиться чи зменшиться число 23, якщо в ньому поміняти місцями цифри? Чому? Завдання 56 — Скільки яєць купила перша господарка? — Що сказано про другу господарку? — Що означає — на 2 десятки менше? — Скільки штук яєць купила друга господарка? — Замініть в умові слово менше словом більше. Що змінилось у розв’язанні? Завдання 57. Загадка Хто голівку свою влітку накриває і по 20 хустинок на голівці має? (Капуста) Фізкультхвилинка IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Повторення нумерації — Що означає кожна цифра у числі 90? — Скільки у числі 82 десятків і скільки одиниць?. — Яке число більше від 49 на 1; менше від 90 на 1? — Запишіть 5 двоцифрових чисел. Збільшіть кожне з них на 1. 2. Розв’язування задачі Мама купила 6 десятків огірків, а бабуся — на 1 десяток менше. Скільки десятків огірків купила бабуся? На дошці — запис короткої умови задачі. — Якою дією розв’яжемо задачу? — Яку дамо відповідь на питання задачі? — Яке число містить 1 десяток? Учитель пропонує в умові замінити слово менше словом більше. Що змінилося в розв’язанні? 3. Офтальмологічна пауза 4. Розв’язування логічних задач - У Віті сьогодні день народження. Він молодший за свою сестру, якій виповнилося 6 років. Скільки років може бути Віті? (5; 4; 3; 2; 1) - Володя, Дмитрик і Петрик улаштували змагання. Один з хлопчиків розв’язав 12 прикладів, другий — 13, а третій — 14. Скільки прикладів розв’язав кожний хлопчик, якщо Петрик розв’язав прикладів менше, ніж Дмитрик, а Дмитрик менше, ніж Володя? (Володя — 14, Дмитрик — 13, Петрик — 12) V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Чого навчалися на уроці? — Оцініть свою роботу сонечком.
Урок 109. Тема. МОНЕТИ І ГРОШОВІ БАНКНОТИ УКРАЇНИ. ОДИНИЦІ ВАРТОСТІ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ВАРТОСТІ ПОКУПКИ. ПОЯСНЕННЯ ДАНОГО РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧІ. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ Мета: ознайомити учнів із монетами і грошовими банкнотами України; вправляти у перетворенні одиниць вимірювання вартості, складанні прикладів на віднімання із прикладів на додавання; розвивати вміння розв’язувати задачі; виховувати уважність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за таблицею 2. Усне розв’язування задач На дошці — малюнок двох кошиків, біля одного — запис «8 кг», біля іншого — «на 2 кг більше». Учитель пропонує скласти умову задачі, поставити питання. Задачу розв’язують, потім біля другого кошика замість першого запису з’являється інший: «10 кг». — Що тепер можна дізнатися? — Складіть задачу. — Покажіть карткою, якою дією розв’яжете цю задачу. Покажіть відповідь задачі. Кожного разу доцільно відзначати особливість цих задач: відповідь першої задачі входить до умови другої. 3. Практична робота з дидактичним матеріалом Можна замінити її обведенням і розфарбовуванням кружечків, клітинок та ін. — Покладіть кружечки, відсуньте вбік 5 кружечків. Скільки кружечків залишилося? А якщо присунемо ті, що залишилися 3 кружечки, то скільки отримаємо кружечків? — Намалюйте 6 трикутних прапорців. Послухайте задачу: Учениця намалювала 6 прапорців. Коли вона розфарбувала декілька прапорців, то їй залишилося розфарбувати 2 прапорці. Скільки прапорців вона розфарбувала? Як дізнатися, скільки вона розфарбувала? З усіх 6 прапорців затулимо ті 2 прапорці, які їй залишилося розфарбувати. Скільки у неї було розфарбованих прапорців? (Шість без двох.) Отже, від 6 треба відняти 2. Запишемо розв’язання: 6 – 2 = 4. Відповідь: 4 прапорці. — Розфарбуйте 4 прапорці. 4. Хвилинка каліграфії — Запишіть усі числа сьомого десятка. III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 1. Ознайомлення з монетами і грошовими банкнотами України — Щодня ми використовуємо поняття «гроші». Що таке гроші? (Відповіді дітей.) — Які бувають гроші? (Відповіді дітей.) Монети — це символічні гроші, що виготовляються зі зливків малоцінних металів. Паперові гроші — це банкноти та казначейські білети. В Україні в обігу знаходяться: - грошові банкноти вартістю 1; 2; 5; 10; 20; 50; 100; 200 і 500 гривень; - монети вартістю 1; 2; 5; 10; 25; 50 копійок; - обігові монети номінальною вартістю 1 гривня. 2. Робота за підручником (с. 118–119) Завдання 58 — Прочитайте ряд чисел. Які числа пропущено? — Спишіть, вставляючи пропущені числа. Скільки в числі 39 десятків; одиниць? — Скільки в числі 49 десятків; одиниць? Завдання 59 — Запишіть числа, у яких: 3 дес. 4 од.; 5 дес.; 9 дес. 1 од.; 4 дес.; 10 дес. — Яке найбільше число? найменше число? — Прочитайте числа у порядку спадання. Завдання 60 — Порівняйте числа. Прочитайте рівності. — Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «більше». Прочитайте нерівності, в яких ви поставили знак «менше». Завдання 61 — Запишіть усі числа шостого десятка; дев’ятого десятка. За потреби скористайтеся таблицею чисел першої сотні. Завдання 62 — Розгляньте монети і грошові банкноти України. — Які бувають монети? — Які грошові банкноти зображено? — Розгляньте малюнок. 100 копійок = 1 гривня 100 к. = 1 грн Завдання 63 — Розгляньте малюнок. Що із цих продуктів вам доводилося купувати у магазині? Що скільки коштує? Складіть задачі про вартість покупки за малюнками. — Що можна купити на 20 грн? Завдання 64. Задача з логічним навантаженням — Скільки грошей було у Юлі? — Скільки вона заплатила за булочку? — Скільки здачі отримала Юля? — Якими купюрами Юля могла одержати здачу? Завдання 65. Задача з логічним навантаженням — Розгляньте малюнок. Які фігури ви бачите? — Скільки на малюнку чотирикутників? (7) 106— Скільки серед них квадратів? (2) Фізкультхвилинка IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Усне розв’язування задач - Василько заплатив за булочку 9 монет по 10 к. Скільки коштує булочка? - У бабусі було 8 мотків ниток по 10 м у кожному мотку. На плетіння рукавичок вона використала 60 м ниток. Скільки метрів ниток залишилося у бабусі? 2. Складання і розв’язування задачі 3. Офтальмологічна пауза 4. Бліцопитування — Назвіть «сусідів» кожного з чисел: 20; 48; 19; 10; 39. — Яка сторінка йде за сторінкою 47? за сторінкою 59? за сторінкою 99? — Яка сторінка передує сторінці 30? сторінці 44? сторінці 90? 5. Розв’язування логічних задач - Сергійко пофарбував сторони кубика різними фарбами. Скільки фарб для цього знадобилося? (6) - У понеділок Ганна розв’язала одну задачу, у вівторок — дві задачі, в середу — три і так далі. Скільки задач вона розв’язала в неділю? (7) - На терезах, які знаходяться в рівновазі, на одній шальці лежить 1 морквина і 2 однакових редиски. На іншій шальці — 2 такі самі морквини і 1 така сама редиска. Що легше: морквина чи редиска? (Однаково) V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Що нового дізналися на уроці? — Оцініть свою роботу сонечком. Урок 110. Тема. ЧИТАННЯ, ЗАПИС І ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ. ОДНОЦИФРОВІ ТА ДВОЦИФРОВІ ЧИСЛА. ПОПЕРЕДНЄ Й НАСТУПНЕ ЧИСЛА ДО ДАНОГО ЧИСЛА. ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ОДИНИЦІ Мета: повторити нумерацію чисел першої сотні, поняття «одноцифрові» та «двоцифрові» числа; вправляти учнів у читанні, записуванні і порівнянні двоцифрових чисел; розв’язуванні прикладів на додавання і віднімання одиниці; розвивати мислення, мовлення; виховувати бережливе ставлення до книжок. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Гра «Весела лічба» На малюнку або на дошці у вільному порядку записані числа, наприклад від 23 до 35 і від 43 до 55. Хто швидше знайде на малюнку і покаже числа в порядку зростання? 2. Робота з паличками для лічби й абаком Вправлення у записуванні двоцифрових чисел (наприклад, 34; 43; 40), позначених паличками і цифрами на абаку. — Скільки десятків паличок? — Скільки окремих паличок? — Скільки всього паличок? — Якими цифрами записано це число? — Що означає цифра, що стоїть на першому місці, рахуючи справа наліво? 3. Запис чисел під диктування — Сорока може прожити 25 років, а ворона — 70 років; у вересні 30 днів, а в жовтні — 31 день. Запишіть, які монети використовуються в нашій країні. Потім можна запропонувати записати число, в записі якого є нулі; потім — число, в якому одиниць і десятків порівну, потім число, в якому десятків менше, ніж одиниць тощо. Запис кожного числа пояснити. 4. Задачі практичного характеру — Уявімо, що ми шукаємо номери крісел одного ряду в театрі. Яке крісло знаходиться між 41-м і 43-м? — Твоє крісло 45; повз які крісла ти пройдеш? — Якщо у ряді всього 50 крісел, то з якого боку зручніше пройти до 42-го крісла? до 48-го крісла? тощо. 5. Хвилинка каліграфії з логічним завданням — Запишіть числа сьомого десятка. 6. Робота з числовим віялом — Знайдіть різницю чисел 10 і 1; знайдіть суму чисел 4 і 6 і відніміть від неї 8; знайдіть різницю чисел 10 і 1 і відніміть від неї 9; знайдіть суму чисел 10 і 1; знайдіть різницю чисел 9 і 1 і додайте її до 10; знайдіть суму чисел 9 і 1 і додайте її до 10. — Яке число стоїть перед числом 40? — Яке число йде за числом 59? — Яке число стоїть між 39 і 41? — У якому числі 6 дес. і 4 од.? Фізкультхвилинка III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Виконання завдань з коментуванням — Яких чисел бракує в цьому ряді? — Розв’яжіть приклади. 16 + 1 40 – 1 100 – 1 66 + 1 99 + 1 18 – 1 40 + 1 48 + 1 55 – 1 75 – 1 Висновок: додавши до числа 1, ми отримуємо число (попереднє), що йде за ним при лічбі (наступне), а віднявши 1 — число, яке йде при лічбі перед ним. 2. Математичний диктант - Запишіть числа: 19; 91; 61; 45; 33; 17; 71; 70; 99. - Запишіть числа: 1 дес. і 2 од.; 6 дес. і 6 од.; 3 дес.; 8 дес. і 7 од. - Запишіть, скільки у числі 42 десятків; одиниць. - Запишіть всі двоцифрові числа, у яких число одиниць дорівнює нулю. - Запишіть можливі рівності з чисел: 20; 30; 50. - Запишіть число, що при лічбі передує числу 80. 3. Робота за підручником (с. 120) Завдання 66 — Прочитайте числа. Скільки записано одноцифрових чисел? — А двоцифрових? Яких більше? — Прочитайте спочатку двоцифрові числа, потім — одноцифрові. — Назвіть всі числа в порядку зростання. Завдання 67 — Чи читаєте ви книжки? Скільки сторінок у книжці, яку ви зараз читаєте? — Яка сторінка в книжці йде за сторінкою 37; за сторінкою 49; за сторінкою 99? — Яка сторінка передує сторінці 20; сторінці 5; сторінці 60? — Між якими сторінками міститься сторінка 24? Завдання 68 — Якими купюрами заплатили за виноград? Скільки коштує виноград? Завдання 69 — Прочитайте відповіді у порядку спадання. Завдання 70 — Розгляньте малюнки. Що намальовано? — Доберіть загальну назву до намальованих предметів. — Скільки коштує кожна іграшка? — Складіть і розв’яжіть задачі за малюнками. — Що означає «дешевше», «дорожче»? 4. Розв’язування логічних задач - Сума двох чисел дорівнює 7, а їх різниця дорівнює 3. Знайдіть ці числа. (5 і 2) - В Аліни декілька ляльок. Тато подарував їй на день народження стільки ж ляльок, скільки у неї було. Тепер у Аліни 12 ляльок. Скільки ляльок подарував їй тато? (6) IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Чого навчалися на уроці? — Оцініть свою роботу сонечком.
Урок 111. Тема. ВИПАДКИ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ З НУМЕРАЦІЄЮ ЧИСЕЛ. КУТИ МНОГОКУТНИКА. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ Мета: розглянути випадки додавання і віднімання, пов’язані з нумерацією чисел; повторити назви елементів многокутника; формувати вміння порівнювати числа, розв’язувати приклади і задачі; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати пізнавальний інтерес. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ (див. Додаток на с. 107) III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 120–121) Завдання 71 — Прочитайте числа. Запишіть «сусідів» кожного числа. Завдання 72 — Що відомо в задачі? — Яке питання можна поставити? — Доповніть задачу і розв’яжіть її. Завдання 73 — Що відомо в задачі? Якого даного бракує? — Яке питання можна поставити? — Доповніть задачу і розв’яжіть її. Завдання 74 — Розгляньте малюнок. Які геометричні фігури зображено? Скільки кутів? Покажіть вершини кутів. Покажіть сторони трикутника. — Скільки в трикутнику кутів; вершин? — Як називається многокутник, у якого 5 сторін? Скільки в нього вершин? — Накресліть многокутник, у якого 6 вершин. Як він називається? Завдання 75 — Прочитайте відповіді у порядку спадання. Завдання 76 — Обчисліть значення виразів, застосовуючи переставну властивість дії додавання. Прокоментуйте розв’язання. Завдання 77 — Прочитайте задачу. Про що можна дізнатися, обчисливши такі вирази: 7 + 5; 7 – 5; 7 + 5 – 8? Завдання 78. Задача з логічним навантаженням — Яку тасьму купувала мама? — Скільки метрів червоної? Скільки — синьої? Скільки всього метрів тасьми купила мама? Яке число «зайве» в умові задачі? IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Гра «Так — ні» Метр — одиниця вимірювання маси. Метр — одиниця вимірювання довжини. 1 м = 10 дм. 100 см = 1 м. Довжину кімнати зручно вимірювати у сантиметрах. Висоту дерева — в метрах. Спортсмен пробіг дистанцію 100 см. 10 см менше 1 м. 49 дм більше 5 м. 80 см більше 7 дм. 5 дм менше 60 см. Фізкультхвилинка 2. Порівняння чисел і виразів (під керівництвом учителя) 1) Порівняти 2 м 8 дм і 30 дм. Пояснення: 2 м — це 20 дм, та ще 8 дм, всього 28 дм, 28 < 30, отже, 2 м 8 дм < < 30 дм. (Можна міркувати і по-іншому: 30 дм — це 3 м, 2 м < 3 м.) 3. Знаходження значення виразів на дві дії 12 + 4 – 10 10 + 5 – 3 15 + 5 – 1 18 – 8 + 5 20 – 10 + 3 19 – 1 – 8 4. Офтальмологічна пауза 5. Розв’язування логічних задач - Вітя, Сашко і Андрійко змайстрували з паперу кораблик, змія і лелеку. - Яку іграшку зробив кожен хлопчик, якщо Вітя не робив кораблика і змія, а Сашко не робив кораблика? (Сашко — змія, Вітя — лелеку, Андрійко — кораблик.) - Знайко, Кнопочка і Тюбик живуть у будинках № 14; 17; 19. У якому будинку живе кожна коротулька, якщо Знайко не живе у будинку 19 і 17, а Кнопочка не живе у будинку 19? (Знайко в № 14, Кнопочка в № 17, Тюбик в № 19.) V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Чого навчалися на уроці? — Оцініть свою роботу сонечком.
Урок 112. Тема. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИПАДКІВ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ, ПОВ’ЯЗАНИХ ІЗ НУМЕРАЦІЄЮ ЧИСЕЛ. ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ РОЗРЯДНИХ ЧИСЕЛ ДРУГОГО РОЗРЯДУ Мета: закріпити випадки додавання і віднімання, пов’язані із нумерацією чисел; вправляти учнів у додаванні й відніманні розрядних чисел другого розряду; розвивати логічне мислення; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 2. Порівняння чисел — Порівняйте записані на дошці числа. 23 і 32 (23 менше, ніж 32, оскільки 2 десятки менше, ніж 3 десятки); 9 дес. 2 од. і 9 дес. 6 од. (9 дес. 2 од. менше, ніж 9 дес. 6 од., оскільки десятків порівну, а одиниць в першому числі менше.) За потреби при порівнянні чисел слід звернутися до наочності. 3. Хвилинка каліграфії з логічним завданням — Доповніть ряд двома–трьома числами. 1; 3; 5; 7;... III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота за таблицею першої сотні — Назвіть числа шостого десятка. — Назвіть попереднє і наступне числа для чисел 37; 50. — Прочитайте всі числа, у яких число одиниць 6. — Яке число іде за числом 99? — Збільшиться чи зменшиться число 25, якщо в ньому поміняти місцями цифри? 2. Робота за підручником (с. 112) Завдання 79 — Яка відповідь найменша? найбільша? — Прочитайте відповіді у порядку збільшення. Завдання 80 — Прочитайте ряд чисел. Яких чисел бракує в цьому ряді? Завдання 81 — Прочитайте числа від найбільшого до найменшого. Скільки різних цифр використано для їх запису? (3) Завдання 82 — Скільки горіхів зірвав Сашко з одного куща? Що іще відомо в задачі? Скільки всього десятків горіхів зірвав Сашко? Скільки всього штук горіхів зірвав Сашко? Завдання 83 — Скільки саджанців придбала мама? Скільки саджанців вона вже посадила? Скільки саджанців їй залишилося посадити? Завдання 84 — Розгляньте зразок. Як виконано додавання? Розв’яжіть решту прикладів за зразком. Завдання 85 — Прочитайте числа. Як їх можна назвати? (Круглі числа) — Зменшіть перший ряд на 30, а другий — збільшіть на 20. Завдання 86 — Скільки винограду взяли для сушіння? Скільки одержали ізюму? Скільки кілограмів води випарувалося внаслідок сушіння винограду? Завдання 87 — На якій висоті летів вертоліт? На скільки метрів він знизився? На скільки метрів він потім піднявся? На якій висоті опинився вертоліт? Фізкультхвилинка IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Математичний диктант - Запишіть числа першого десятка, шостого десятка, восьмого десятка, десятого десятка. - Запишіть числа: 21; 36; 70; 16; 61. - Збільште на 20 числа: 30; 80; 50; 70; 10. - Зменште на 10 числа; 100; 20; 60; 80; 10. 3. Порівняння чисел і виразів. Самостійна робота 1 варіант — 1-й стовпчик; 2 варіант — 2-й стовпчик. Двоє учнів працюють біля дошки. Перевірка: — Поставте знак «плюс», якщо приклади розв’язані правильно. — Поставте знак «мінус», якщо допущені помилки. — Просигналізуйте зеленим кольором ті, хто виконав роботу правильно. — Просигналізуйте червоним кольором ті, хто припустився помилок. 3. Офтальмологічна пауза 4. Розв’язування логічних задач Розв’яжіть приклади і дізнайтеся, про якого казкового героя складені наступні задачі. Діти розв’язують самостійно приклади, підставляють букви і читають: «Кіт Леопольд». Один учень виконує роботу на дошці. Відповідь: Кіт Леопольд. - Котові Леопольду подарували 11 кульок. Кульки були червоні і сині. Червоних було більше, ніж синіх. Скільки могло бути синіх кульок і скільки — червоних? (Червоних кульок 7, синіх 4.) - У кота Леопольда є три книги. У першій на три сторінки більше, ніж у другій, і на дві сторінки менше, ніж у третій. Усього в книгах 20 сторінок. Скільки сторінок у кожній книзі? (7; 4; 9) V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ — Чого навчалися на уроці? — Оцініть свою роботу сонечком.
Урок 113. Тема. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ПРИКЛАДІВ І ЗАДАЧ НА ДОДАВАННЯ Й ВІДНІМАННЯ КРУГЛИХ ДЕСЯТКІВ. ПОРІВНЯННЯ КРУГЛИХ ДЕСЯТКІВ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ТРЕТЬОГО ДОДАНКА Мета: вдосконалювати навички розв’язування прикладів і задач на додавання й віднімання круглих десятків; навчати порівнювати круглі десятки, розв’язувати задачі на знаходження третього доданка; розвивати спостережливість, кмітливість; виховувати інтерес до вивчення математики. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Бліцопитування — Назвіть усі числа четвертого десятка. — Назвіть усі числа першої сотні, у яких число одиниць 6. — Дані числа 6; 1; 8; 0; 9; 61; 90; 88; 19. Скільки чисел записано? Скільки використовували різних цифр? Яке однозначне число найменше? Яке — найбільше двоцифрове? — Прочитати спочатку двоцифрові числа, потім — одноцифрові. 2. Розв’язування задачі Учителька перевірила 10 зошитів з письма. Їй залишилося перевірити ще стільки ж зошитів з математики. Скільки всього зошитів перевірить учителька? — На скільки більше зошитів учителька вже перевірила, ніж їй залишилося перевірити? 3. Математичний диктант — Запишіть числа 17; 71; 56; 66; 50; 98. — Запишіть числа, у яких 2 дес. 4 од.; 7 дес. 3 од.; 3 дес. 9 од. — Запишіть число, що передує числу 80. — Запишіть число, наступне за числом 79. — Запишіть числа, більші на 1: 34; 67; 12; 90; 4. — Запишіть числа, менші на 1: 92; 25; 19; 87; 4. 4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням — Складіть і запишіть числа, використовуючи три задані цифри (2; 4; 9. 0; 5; 8). — Чому в другому випадку можна скласти тільки 4 числа, а не 6, як у першому випадку? III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 123–124) Завдання 88 — Прочитайте нерівності, в яких поставлено знак «більше». Прочитайте нерівності, в яких поставлено знак «менше». Порівняйте за зразком. Прочитайте отримане висловлювання. Завдання 89 — Скільки цукерок у трьох коробках? Скільки цукерок у першій коробці? у другій? — Про що можна дізнатися, обчисливши значення таких виразів: 40 – 30; 40 + 30; 90 – 40 – 30? Завдання 90 — Розгляньте малюнок. Які звірята прийшли до лісової школи на урок? — Які цифри вони показують учителеві? — Хто з них правильно знайшов невідомий доданок у даній рівності? Завдання 91 — Назвіть приклади, в яких одноцифрові відповіді; двоцифрові. Завдання 92 — Як можна назвати числа і відповіді у цих прикладах? — Прочитайте приклади з однаковими відповідями. Завдання 93 — Яка маса ящика? Що сказано про масу яблук у ньому? Яка маса яблук у ящику? Яка маса ящика з яблуками? Завдання 94 — Про що йдеться у задачі? Скільки було хлопчиків? дівчаток? Скільком дівчаткам зроблено щеплення? Завдання 95. Задача з логічним навантаженням — На якій висоті сидить на дереві білка? а дятел? Яка відстань між білкою і дятлом? Завдання 96 Скільки років сестрі? Що відомо про брата? Що означає «молодший»? Скільки років брату? Завдання 97 — Про що розповідається у задачі? — Скільки пасажирів вийшло з маршрутного таксі? Скільки пасажирів залишилося? — Скільки пасажирів було в салоні спочатку? (Слід звернути увагу учнів, що «було» — це ті, що вийшли, і ті, що залишилися, разом.) Фізкультхвилинка IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ 1. Гра «Заповни пропуски» 2. Офтальмологічна пауза 3. Розв’язування логічних задач - Скільки одержимо, якщо додамо до найбільшого одноцифрового числа найменше одноцифрове натуральне число? (9 + 1 = 10) - y Скільки одержимо, якщо додамо найбільше двоцифрове число і найменше одноцифрове число? (99 + 1 = 100) - На скільки одиниць більше найбільше двоцифрове число, ніж найбільше одноцифрове число? (99 – 9 = 90) - Назвіть число в межах 20, у якому число одиниць на 7 більше, ніж число його десятків. (18) - Запишіть двоцифрове число в межах 20, у якому число десятків на 9 більше числа одиниць. (90) Не нашли, что искали? Воспользуйтесь поиском:
|